csapadék

csapadék

A környezetszennyezés is növeli az időjárás-érzékenység kockázatát!

A műszálas ruháinkról mosáskor nagy mennyiségű műanyag szál szakad le, amik végső soron a tengerbe és a szárazföldi környezetbe jutnak, és ott felhalmozódva egyre nagyobb környezetszennyezést jelentkenek az élővilágra nézve. Főként nylon és poliészter jut a környezetbe, globálisan évente mintegy 176 ezer tonna.  A mikroszálak az 5 mm-nél rövidebb szálak. 

Egyre szélsőségesebb időre kell felkészülnünk!

A globális klímaváltozás jeleit már napjainkban is igen intenzíven tapasztaljuk a világ minden táján, a tapasztalatokat pedig a legújabb kutatások is megerősítették. A kutatások több mint 36 ezer meteorológiai állomás mérésein, és 29 meteorológiai elem értékeinek összehasonlításán alapulnak az elmúlt 70 évre visszamenőleg. A vizsgált időjárási elemek között megtaláljuk a kiugróan magas hőmérsékleteket, a hideg napokat, de a tartósan száraz periódusokat jellemző csapadékmennyiségeket is. 

Elképesztő: már megint péntektől igazán rossz az idő! (frissült!)

Ahogy azt idén már megszokhattuk, január utolsó hetében is pénteken romlott el igazán hazánk időjárása.

Péntek este a Dunántúl nyugati felén ugyan már elállt a hó, a Duna-Tisza közén pedig intenzív havazás váltotta fel az esőt. Keleten a 10 fokban még mindig folyékony formában hullott a csapadék, de a beáramló hideg levegő oda is elért szombat reggelre, és ott is többfelé fehérbe borult a táj.

Ónos esővel indul az új év!

Rendkívül veszélyes időjárási helyzettel indul az új, 2015-ös év. 2-án, péntek késő délután északnyugat, észak felől egy gyors mozgású hidegfront érte el a Kárpát-medence térségét. A front csapadéksávja az esti órákban délkelet felé haladva át is vonul az országon, az éjszaka második felében keleten és délkeleten is várhatóan megszűnik a csapadék.

Igazi kirándulóidő

Vasárnap és a jövő hét elején frontmentes, kellemes idő várható, sok napsütéssel – a szombaton átvonult hidegfront mögött napokig anticiklonális hatások érvényesülnek a Kárpát-medencében. Számottevő csapadék nem várható, legfeljebb néhol fordulhat elő futó zápor, esetleg egy-egy gyengébb zivatar – tartós esőzéstől, felhőszakadástól kedd estig sehol sem kell tartanunk. Ugyan eleinte az átlagosnál több fokkal hűvösebb idő lesz – különösen a reggeli órákban! –, de napról-napra szép lassan erősödik a nappali felmelegedés: kedden a délkeleti országrészben ismét mérhetünk akár 30 fokot is.

Elázhat, ha a szabadban nézi a VB döntőt!

2014. július 13-án, vasárnap a kora délutáni órákban zivatarok alakultak ki a Dél-Dunántúlon és haladnak észak, északkeleti irányba. A fővárost is várhatóan eléri egy csapadékzóna, emellett országszerte sokfelé (a Dunántúlon, a Duna-Tisza közében, valamint az Északi-középhegység térségében) 21:00 körül is viharos idő ígérkezik. Az említett területeken várhatóan erős szél, intenzív csapadékhullás jellemző.

Zivatarok augusztus elején is

A 2014. augusztus 4-re, hétfőre virradó éjszaka az ország középső harmadában – nagyjából a Budapest-Kiskunhalas tengely mentén – egy széles sávban intenzív, sokfelé felhőszakadást okozó zivatarok pattantak ki gyorsan egymás után: reggelig ezeken a területeken nem volt ritka a 20-30 milliméternyi csapadék, ráadásul azokon a településeken, amelyeket több észak felé haladó zivatarcella is érintett egymás után, akár egyhavi csapadék is lezúdulhatott!

Kéthavi csapadék is eshet

A következő napokban országszerte szükségünk lesz az esernyőre. Szeptember második hetében ismét az átlagosnál jóval csapadékosabb lesz hazánk időjárása: keddről szerdára virradó éjszaka északnyugat felől egy hosszan elnyúló frontálzóna érkezik a Kárpát-medencébe, amely felettünk erősödik meg, illetve hullámot is vet, ezért lelassul hazánk felett. Ezt követően egy tőlünk délnyugatra kifejlődő, és csak lassan, a jövő hét elejére feltöltődő ciklon alakítja hazánk időjárását.