időjárás előrejelzés

időjárás előrejelzés

Újra itt a kánikula

A múlt héten még az átlagosnál hidegebb idő volt, ezzel szemben keddtől már nem lesz szükség se kabátra, se esernyőre. Meleg, száraz levegő éri el térségünket, melynek köszönhetően derült, napsütéses időszak vár ránk. Azonban tanácsos odafigyelni az időnként megélénkülő szélre, amely ronthatja a komfortérzetünket. Érdemes ezen időszakban több időt a friss levegőn tölteni, strandra menni. A kánikulában viszont mindenki ügyeljen a sok fogyadék fogyasztására és figyeljen oda az UV sugárzás káros hatásaira! Ha vízpartra megy, ne hagyja otthon napszümegét, fényvédőszerét!

Érkezik az újabb hőhullám?!

Az elmúlt napokban hazánk időjárását egy lassú mozgású érintő hidegfront alakította, melynek köszönhetően többnyire borult volt az ég, az átlagosnál alacsonyabbak voltak a csúcshőmérsékletek. A hidegfront a pénteki nap folyamán fokozatosan kelet felé helyeződik át, amelynek köszönhetően országszerte csökkenni fog a felhőzet.

Hűvös júniusi napok

Kedden a Kárpát-medence térségét egy hidegfront érte el, amelynek köszönhetően az ország nagy részén jelentősen elmaradtak a maximum hőmérsékletek a hétfői értékektől. Kedden főként a Dunántúlon hullott nagyobb mennyiségű csapadék, ahol egyes helyeken 15 °C- ig sem melegedett fel a levegő. Napközben a sokéves átlaghoz képest egyes helyeken több mint 10 °C-kal hidegebb volt.

Nem csak a nyuszi fog fázni húsvétkor!

Nem csak a nyuszi fog fázni az idei húsvétkor, hanem a locsolók, és a meglocsolt lányok is. Húsvétvasárnap- és hétfőn ugyanis folytatódik az átlagosnál jóval hidegebb idő: a maximumhőmérsékletek mintegy 5 fokkal elmaradnak a sokéves átlagtól, hajnalra pedig többfelé fagypont alá csökken majd a hőmérséklet. Sőt, északon akár -5 – -7 fokot is mérhetünk! Nem csoda, hogy szombatra virradó éjszaka megdőlt a napi hidegrekord: a Nógrád megyei Zabaron hajnalra -7 (!) Celsius-fokig csökken a hőmérséklet!

Meddig lesz még ilyen meleg?!

Augusztus első napjaiban kezdődött az idei negyedik hőhullám, ami egyben remélhetőleg az utolsó is lesz ezen a nyáron. A júliusi forróságban több helyen is 39 fokig melegedett a levegő, most szerencsére ennél pár fokkal mérsékeltebb hőség terhel. A délutáni országos 33, 35 fok azért így is tikkasztó, különösen azok számára, akik nem tudnak hűvös, árnyékos helyre húzódni.

Napokig tartó kettősfronti hatás terhel

A január 19-cel induló hét élettani szempontból kimondottan megterhelő lesz. A hosszú napokig tartó kettősfronti hatás során jellemzően erősen növekszik a baleseti kockázat, az emberek ilyenkor ingerültebbek, türelmetlenebbek, ráadásul a csúszós útszakaszok miatt a nagyobb városokban feltorlódik a forgalom. Ez hatványozottan érvényes akkor, ha hullámzó frontzóna kerül fölénk és tartós változékonyság veszi kezdetét esővel, záporokkal.

A mozgalmasság jegyében telik a hosszú hétvége

Időben és térben is nagyon változékonyan alakul a három naposra nyúlt hétvége időjárása. Május 1-én, azaz pénteken egy melegfront okoz felhősödést, a kevés napsütést tartogató napon pedig kisebb eső, zápor is megzavarhatja a majálisokat. A csapadéknak a keleti tájakon van nagyobb esélye, és inkább a nap második felében, azonban az erős szél miatt sokfelé szükség lesz a réteges, jól variálható öltözetre. A szeles idő szombaton is jellemző lesz, és a változékonyság is csak aznap délutántól csökken majd.

Zivatarokkal tarkított, lelassult hidegfront vonult át

Vasárnap kora este nagyjából a Miskolc-Szolnok vonal mentén, illetve attól kicsit keletre még mindig zivatarok tomboltak, de dörgés-villámlás kísérte az Északi-középhegység keleti részén lévő intenzívebb záporokat is. A nap zárásaként tekintsék meg mai videós beszámolónkat: az ICI Interaktív Meteorológia aggteleki webkamerájának 16 és 18, valamint a gyöngyösi webkamera 15:30 és 17:30 között készült, egy-egy zivatar elvonulását megörökítő látványos filmjeit.

Egy órával kevesebbet alhatunk

Az óraátállítást elsőként az Egyesült Államokban vezették be az 1900-as évek elején, azzal a céllal, hogy energiát takarítsanak meg. Hazánkban 1980-ban vezették be a téli-nyári időszámítást, amelyet ma már uniós rendelet is szabályoz.