80 centi hó hullott a Föld legszárazabb helyén

Az Atacama-sivatag a Föld egyik legszárazabb pontja. A napokban azonban két évtizede nem látott havazást tapasztaltak a térségben, helyenként 80 centi hó hullott.

Az intenzív havazást egy hidegfront okozta, amely szokatlan hideggel is járt. Chile fővárosában, Santiagoban szerdán mindössze mínusz 8,5 fokot mutattak a hőmérők, holott a téli hónapok (július-augusztus) alatt az átlagos minimum hőmérséklet is csupán 2-4 fok, és extrém estekben szokott kevéssel fagypont alá csökkenni.

A hirtelen jött télben a hóvastagság helyenként a 80 centit is elérte, amire 20 éve nem volt példa. Több út járhatatlanná vált, és járművek tucatjai akadtak el a hóban. A front Argentína és Uruguay fölött is áthaladt.


(irish weather online)

Az Atacama-sivatag közel 1000 km hosszan nyúlik el egy keskeny sávban Chile és Peru területén. Az éves csapadékösszeg bőven 50 mm alatt marad, egyes meteorológiai állomásokon csupán 1-3 mm-t regisztrálnak évente, de vannak olyan helyek is, ahol emberemlékezet óta nem láttak esőt. A térség az világ egyik legszárazabb sivataga, ami egyrészt annak köszönhető, hogy a nyugat felől érkező nedves légtömegeket a partok mentén húzódó hegyvonulatok felfogják, és ott hullik ki belőlük a csapadék. Keletről szintén hegyvidék, az Andok határolja, így igen ritka a csapadék a közrezárt területeken. A szárazsághoz az is hozzájárul, hogy az itt elhaladó hideg Humboldt-áramlat miatt a partok közelében szinte állandó a hőmérsékleti inverzió, ami megakadályozza a nedvesség továbbhaladását a sivatag felé.

Hírek, érdekességek

trópusi táj
Meglepő, hogy honnan származik a szennyező műanyagok nagy arány a természetben! Nem is hinnénk, hogy a ruházatunk használatával is szennyezzük a környezetet!
Csernobil_alhir_sugarzas
Rémisztő hírek terjengnek a világhálón, miszerint a mai napon a csernobili erdőtűz porfelhője elérheti hazánkat. Ebben a cikkben leírjuk, hogy mi igaz ebből a hírből.
HUSVET_IDOJARAS
Javában zajlik a tavasz 20 fok feletti hőmrsékleti értékeket mérhetünk országszerte. Sajnos nem sokáig örülhetünk, ugyanis a jövő hét elején jeletős változás jön! Az idei húsvéti locsolást az időjárás biztosítja!
Előre jelezhetők a trópusi erdőtüzek?
Kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a tengerfelszín hőmérséklete összefügg az egyenlítői övben fellobbanó erdőtüzekkel.