Változott az új vörös-tengeri sziget alakja

Az elmúlt pár hét alatt egy új sziget emelkedett ki a Vörös-tengerből. Az elmúlt napokban is kicsit változott az alakja.

Mint ahogy arról korábbi cikkünkben beszámoltunk, a Vörös-tengerben egy új vulkanikus sziget indult születésnek 2011. december közepén. A víz fölé emelkedett sziget úgy tűnik, mostanra nyugalomba került, megszűnt a víz alatti vulkáni tevékenység. Az elmúlt egy hét folyamán kicsit változtatta az alakját.

A szárazulat Jemen partjaitól mintegy 60 km-re található, a Zubair szigetek részét képezi. Az nagyjából 8 négyzetméteres, 600 méter széles szigetet egyelőre nem nevezték el.

A sziget rövid története képekben (forrás: NASA, earthobservatory.nasa.gov):

A Vörös-tenger felett 2007-ben készült felvételen még nyoma sem volt a szigetnek:


2011. december közepén kezdődött víz alatti vulkánkitörések eredményeként egy sziget emelkedett ki Jemen partjai közelében. A felvétel 2012. január 7-én készült:


Az alig egy héttel később, január 15-én készült műholdkép már nyugodtnak mutatja a környéket, az új sziget alakja pedig megváltozott: a korábbi képen a sziget délnyugati részén látható öböl kissé "feltöltődött". A sziget közepén pedig jól látszódnak az egymásra rakódott lávaréteget, ahogy egy kupolaszerű képződmény alkotnak:

Hírek, érdekességek

"Jégkatasztrófa" a tél első napján
Friss! December 3., szerda reggel: A hétfőihez hasonló, életveszélyes közlekedési helyzetet okozó ónos eső kedden már nem volt, és a mai napon sem várható. Pest megyében és az Északi-középhegységben azonban még most is többfelé járhatatlanok az utak. Az ország északi felén ónos esővel, rendkívüli időjárással kezdődött a meteorológiai tél. A Budai-hegységben, a Pilisben és a Mátrában kritikussá vált a helyzet, megbénult a közlekedés.
Hosszú lesz a tél a medvék szerint
A néphagyomány szerint február 2-án a medve kijön a barlangjából, és "megjósolja", hogy mikor érkezik a tavasz. Ma úgy döntött, hogy még visszamegy szunyókálni, mert hosszú lesz a tél!
Három kettősfront hat nap alatt
November 13-tól kezdve 6 nap alatt három kettősfront is érkezik, ráadásul egyre nagyobb csapadékot okoznak. A jelenlegi előrejelzések szerint november 18-án országos eső várható. Olvassa el cikkünket és tudjon meg többet a kettősfrontokról, valamint azok élettani hatásairól!
Elképesztő: már megint péntektől igazán rossz az idő! (frissült!)
Ahogy az elmúlt hetekben szinte már megszokhattuk, most is pénteken érkezett meg az igazán rossz idő: egy markáns ciklon haladt át felettünk, amelyet az Alföldön viharos szél, északon és nyugaton pedig vegyes halmazállapotú, de jelentős mennyiségű csapadék is kísért. Szombaton csak átmenetileg javult az idő, vasárnap már egy újabb ciklon hozhat ismét csapadékot.