Ismét ózonlyuk az Antarktisz felett

Az Antarktisz felett ebben az évben ismét megfigyelhető az ózonréteg elvékonyodása. Augusztus eleje óta rohamosan fogy a sztratoszférikus ózon koncentrációja a Déli-sark fölött.

Az ózonlyuk általában augusztusban kezd kialakulni, és maximális kiterjedését szeptember végén, október elején éri el, majd decembertől újra növekedni kezd a koncentráció.

A Meteorológiai Világszervezet (WMO) szerint az idei évben az ózonlyuk feltehetőleg valamivel kisebb lesz, mint 2006-ban és 2008-ban volt. A rendelkezésre álló adatok alapján a szakemberek úgy becsülik, hogy nagysága a 2007-es évben mérthez lesz hasonló. 2006-ban az ózonlyuk rekord nagyságú, közel 29,5 millió négyzetkilométeres volt, 2008-ban 27 millió négyzetkilométernyire nőtt, míg 2007-ben 2 millió négyzetkilométerrel kisebb területre terjedt ki.

Jelenleg az ózonlyuk nagysága mintegy 24 millió négyzetkilométernyi területet ölel fel. A 20-50 kilométeres magasságban elhelyezkedő ózonmolekulák egy természetes védőréteget biztosítanak a káros ultraviola sugárzással szemben. Hiányában roncsolódnának az élő szövetek, és jelentősen megnőne a bőrrák kialakulásának kockázata is.

A '80-as évek közepén figyeltek fel először a kutatók az Antarktisz fölött jelentkező drasztikus ózonkoncentráció csökkenésre, amit egy sor kémiai anyag - elsősorban a dezodorok, hűtőgépek hajtógázaként használt CFC gázok - légköri jelenlétének tulajdonítottak. Ezek a gázok a pólusok fölött, különösen a déli féltekén, a téli félév folyamán feldúsulnak, az ultraibolya sugarak hatására elbomlanak, és felszabadulnak belőlük az ózont lebontó anyagok, amelyek hatékonyságát az extrém hideg környezet tovább fokozza.

Habár az 1987-ben megkötött Montreali Egyezmény keretében betiltották az ózonréteget károsító anyagok gyártását és használatát, azok olyan hosszú légköri tartózkodási idővel rendelkeznek, hogy még évtizedekig az atmoszférában maradnak, tovább érvényesítve roncsoló hatásukat. A szakértők egyúttal figyelmeztettek arra is, hogy az ózonréteg ez idáig már oly mértékben károsodott, hogy csak 2075-re fog teljesen helyreállni.

Hírek, érdekességek

Afrikai forróság után 15 fokos lehűlés
Perzselően indult a július, 7-én több melegrekord is megdőlt. A hőhullám szerdai, 37, 39 fokos tetőzése után pedig markáns hidegfront hozza meg a 15 fokos lehűlést. A front zivatarokkal jár, heves viharokra lehet számítani. A hirtelen változás sokaknál okozhat intenzív panaszokat, cikkünkből kiderül, hogyan vészelheti át a megterhelő időszakot.
Újra itt a kánikula
A héten a Kárpát-medence területére megérkezik az idei második hőhullám, melynek köszönhetően a hétvégén már 32, 35 között várhatóak a maximum hőmérsékletek.
10 fokos lehűlést hoz a pénteki hidegfront
A rekord meleget hozó, kora nyárias csütörtöki nap után péntek délután egy markáns hidegfront hoz 10 fokos lehűlést szombatra. Az azt követő napokban pedig tartósan a sokéves átlag alatt marad a hőmérséklet. A hirtelen változás sokaknál okozhat intenzív panaszokat, cikkünkből kiderül, hogyan vészelheti át a megterhelő időszakot.
Milyen lesz a hosszú hétvége időjárása?
A négynapos hosszú hétvégén kezdetben keleten borongós, míg nyugaton változékony időre van kilátás. Szombatig marad az erősen felhős, borult idő, vasárnaptól viszont javulásra számíthatunk, kellemes nyárias idő lesz. Cikkünk folyamatosan frissül, kövesse velünk augusztus 20-a időjárását!