Húsz fok van Norvégiában

A Skandináv-félszigeten szombaton a hőmérséklet csúcsértéke sokfelé meghaladta a 20 fokot. Több hónappal sietett előre a természet.

Anticiklon hatására néhány napig kellemes, napsütéses idő alakult ki Észak-Európában. Szombaton Svédországban és Norvégiában többfelé meghaladta a hőmérséklet a 20 fokot még jóval a 60. szélességi körtől északra is. Különösen Norvégia nyugati partvidékén volt meleg. Ehhez a meleg légtömegek mellett szükség volt a megfelelő szélirányra is. A délkeleti szellő a szárazföld felől fújt, így a partvidék településein nem érvényesült az Atlanti-óceán erős hűtő hatása. Egyébként a térségben csupán júliusban számít átlagos értéknek a 20 fok. Stavangerben például, ahol szombaton 21-22 fokot mértek, 10 fokkal hűvösebb szokott ilyenkor lenni.


Stavanger szombat kora délután

Vasárnap a Skandináv-félsziget nagy részén még folytatódik a meleg idő. Hétfőn azonban a nyugati partvidéket már hidegfront éri el, Oslóban viszont még egy nap ráadást ad a korán jött nyár.

Hírek, érdekességek

Két újabb gleccser tűnt el
A montanai Glacier Nemzeti Parkból újabb két gleccser húzódott vissza a klímaváltozásnak köszönhetően, és a megmaradtak többsége is eltűnhet 2020-ra.
Idén immár harmadszor kellett harmadfokú árvízvédelmi készültséget elrendelni a Sajón. A mostani áradás minden idők legmagasabb vízállásával járhat. Eközben a Bódva már rekordot döntött.
Rendkívüli esőzés és rekord széllökés a hétvégén
Hétvégén egy mediterrán ciklon alakította időjárásunkat. Két nap alatt helyenként a május havi átlagos csapadékmennyiség közel háromszorosa hullott le.
Havazás a sivatagban
Az elmúlt napokban rendkívül hideg levegő szivárgott le Kanadából az Egyesült Államok középső és déli államaiba. A sivatagi éghajlatú Arizonában és Új-Mexikóban is havazott.