Nálunk a belvíz, Németországban a szárazság a gond

Miközben itthon a bel- és árvízzel küzdenek a szakemberek, Németországban bozóttüzek alakultak ki a szárazság miatt.

Miközben nálunk a szokatlanul sok csapadék és az emiatt kialakult ár- és belvízhelyzet okoz gondot, Németországban többfelé a szárazsággal küzdenek. Németország nagy részén, de különösen a nyugati és déli felén a csapadékhiány következtében rendkívüli mértékben kiszáradt a talaj és a növényzet, emiatt pedig megnövekedett az erdő- és bozóttüzek veszélye. Egyes régiókban már a tűzoltóknak is akadt munkája ilyen jellegű, spontán tüzek eloltásával.

Németországban már hosszú hetek óta tart a csapadékszegény időszak, ráadásul gyakran erős szél fújt, ami hozzájárult a felszín gyors kiszáradásához. A száraz idő a mezőgazdaságot és a szőlőtermelőket is sújtja, hiszen a növények megfelelő növekedéséhez csapadékra van szükség. Az elkövetkező héten a Kárpát-medencéhez hasonlóan Németországban is enyhülés kezdődik, egyúttal pedig több alkalommal várható eső is, ami legalább részben enyhítheti a szárazságot. (forrás: wetterzentrale.de)

Hazai ár-és belvízhelyzet

Nálunk csapadékban egyáltalában nem volt hiány az elmúlt hónapokban, többszörösét kaptuk az ilyenkor megszokottnak, a telített talaj pedig ezt nem tudta elvezetni. A belvízzel elöntött területek nagysága országosan már meghaladja a 200 ezer hektárt, aminek fele földművelés alatt álló terület. Elsősorban az Alföldet érinti a belvíz, de kisebb körzetekben a Dunántúlon is elrendelték a védelmi készültséget. A legsúlyosabb helyzet Csongrád és Jász-Nagykun-Szolnok megyékben alakult ki.

Mindeközben a folyókon is árhullámok vonulnak le. Harmadfokú készültség van érvényben a Kettős- és Hármas-Körösön, a Hortobágy-Berettyón és a Berettyón, a Krasznán, a Taktán és a Zalán. Másodfokú a készültség a Tisza felső szakaszán, a Túron és a Bodrogon. (forrás: vizugy.hu)

Keddig számottevő csapadékra nem kell számítani, csak néhol alakulhat ki kisebb eső, zápor, kedden, szerdán és pénteken azonban többfelé lehet esőre, záporokra számítani.

Hírek, érdekességek

Összekeveredtek az évszakok -  hétvégén 20 fok is lehet
Az elmúlt időszakban az évszaknak megfelelőnél több fokkal is hidegebb volt az idő hazánkban. Most fordul a kocka, a hét végére, szinte tavaszias idő köszönt be az ország déli részébe.
Főként a középső és az északkeleti megyékben nőt meg a levegőben lévő szennyezőanyagok koncentrációja. A szálló por koncentrációja jóval az egészségügyi határérték felett alakul.
Már csak néhány napig folytatódik a kellemes, napos idő, ezért érdemes a hétvégét valamilyen szabadtéri rendezvényen tölteni.
Néhány napon belül várhatóan két viharciklon is eléri Európa nyugati partjait. Az első vasárnap este, a következő a hét közepén érkezik viharos szelekkel és intenzív csapadékkal.