Karácsonyig készíthetjük a Luca-naptárt

Számos népszokás kapcsolódik Luca napjához, ezek közül az egyik a Luca-naptár készítése, amely a néphit szerint az időjárás előrejelzésében segít.

December 13-ához, Luca napjához számos népszokás kötődik, ezek közül az egyik a Luca-naptár készítése, amely a néphagyomány szerint a jövő évi időjárás jóslásában segít. Nevezetesen, a Luca-naptárt december 13-tól 24-ig vezetik, feljegyezve benne az egyes napokon az időjárás jellegét. Ezek után a néphit szerint a megfigyelési helyen januárban átlagosan olyan időjárás lesz, mint amilyet december 13-án, Luca napján megfigyeltek. Februárban pedig hasonló időre lehet készülni, mint amilyen Luca másnapján volt, és így tovább egészen karácsonyig.

A megjósolt időjárás beválásának későbbi ellenőrzése persze csak eléggé szubjektíven lehetséges, gyakorlatilag a kellő elemek hangsúlyozásával alighanem mindig elérhető, hogy a Luca-naptárunk pontos legyen. A modern középtávú meteorológiai előrejelzések a légkört leíró fizikai törvényekkel összhangban legfeljebb két hetes időtartamra képesek prognosztizálni az időjárást. Vagyis hosszabb távú előrejelzés készítésének igazából nincs értelme.

Ha tehát a december 13-át vesszük alapul, akkor kiindulva az aktuális mérési adatokból, a megfigyelésekből és az észlelésekből, a január pl. Győrben nagyrészt naposnak, míg Debrecenben felhősnek, csapadékosnak, viszont szinte országszerte enyhének ígérkezik, legalábbis a Luca-naptár szerint.

Hírek, érdekességek

trópusi táj
Meglepő, hogy honnan származik a szennyező műanyagok nagy arány a természetben! Nem is hinnénk, hogy a ruházatunk használatával is szennyezzük a környezetet!
Csernobil_alhir_sugarzas
Rémisztő hírek terjengnek a világhálón, miszerint a mai napon a csernobili erdőtűz porfelhője elérheti hazánkat. Ebben a cikkben leírjuk, hogy mi igaz ebből a hírből.
HUSVET_IDOJARAS
Javában zajlik a tavasz 20 fok feletti hőmrsékleti értékeket mérhetünk országszerte. Sajnos nem sokáig örülhetünk, ugyanis a jövő hét elején jeletős változás jön! Az idei húsvéti locsolást az időjárás biztosítja!
Jégbe zárt tudás
Ha több ezer évet visszautazhatnák az időben, akkor megbizonyosodhatnánk arról, hogy Földünk éghajlata folyamatosan változik. Mivel erre a tudomány nem képes, ezért maradnak a közvetett bizonyítékok. Lássuk, milyen úton-módon utaznak az időben a tudósok!