Jönnek a fagyok, veszélyben a növények

A hét első éjszakáin nagy területen hűl fagypont alá a hőmérséklet, ami veszélyezteti a gyümölcsösfákat, veteményest.

A hidegbetörés eredményeként hétfő és kedd hajnalban nagy
területen csökken fagypont alá a hőmérséklet hazánkban. A többnyire gyengén
felhős, derült időben hétfőn főként nyugaton és északon (beleértve a főváros
térségét is) várhatók fagyok 2 méteres magasságban, míg kedden az ország döntő
részén fagypont alatt valószínű a minimum. Talajmenti fagyokra pedig ott is
számíthatunk, ahol egyébként (kevéssel) 0 fok fölött marad a hőmérő
higanyszála.

Általában -4, -1 fok között alakul a minimum, ennél hidegebb
csak az Északi-középhegység fagyzugos völgyeiben fordulhat elő. A fagy
veszélyezteti a virágzó növényeket, gyümölcsfákat, amelyek akár komolyabb
fagykárokat is elszenvedhetnek.

Talajmenti fagyokkal még szerdán is lehet számolni, innentől
azonban enyhülnek az éjszakák.

Hírek, érdekességek

Csütörtökön megvolt az első nyári nap
Csütörtökön az országban idén először sokfelé melegedett 25 fok fölé délutánra a levegő.
Zivatarok pattantak ki délnyugaton
A délnyugatra érkezett melegebb, nedvesebb levegőben sorra pattantak ki a zivatarok délután. Holnap is hasonlóan mozgalmas időjárású napban lesz részünk.
Afrikai levegő húzódik Európa fölé
A következő napokban a kontinens egy nagy része fölé anticiklon húzódik, közben pedig délnyugat felől afrikai levegő érkezik. Többfelé lehet nyárias hőmérsékletre is számítani.
Dubait idéző homokvihar Skóciában
A hét elején igencsak elcsodálkozhattak a Skót-felföldön élők, ugyanis az arab országokat is megszégyenítő homokvihar csapott le a vidékre.