Fokozódó tornádó veszély a Mexikói-öböl térségében

A georgiai Műszaki Intézet Kutatói szerint a Mexikói-öbölnél partot érő és a szárazföld belseje felé haladó hurrikánokból lecsapó tornádók egyre gyakoribbá válnak. Az intézet kutatói ezeknek a tornádóknak az előrejelzését tűzték ki célul. Az eredményeket a Geophysical Research Letters 2009. szeptember 3-i számában publikálták.

A kutatók állítása szerint, a Mexikói-öbölnél partot érő és a szárazföld belseje felé tartó hurrikánokból több tornádó alakul ki, mint korábban. Ezek az egymás után formálódó tornádók akár két napig is pusztíthatnak a térségben, miközben néhány száz mérföldnyire hatolnak a kontinens belsejébe.

Azt eddig is tudták a kutatók, hogy ha egy hurrikán eléri a szárazföldet, akkor az adott körzetben fennáll a tornádók kialakulásának veszélye. Mind ezidáig azonban nem számszerűsítették ezt a kockázatot, mert csak 1995-ben építették ki a tornádók pontosabb észlelését célzó NEXRAD nevű doppler radar hálózatot. Korábban nem állt rendelkezésre kellő sűrűségű mérőhálózat.

A kutatók most arra vállalkoztak, hogy létrehozzanak egy olyan modellt, amelynek segítségével előre tudják jelezni a hurrikánokból lecsapó tornádók számát. A modell verifikációjához az 1995 óta rendelkezésre álló feljegyzéseket használták fel.

A tornádó aktivitás előrejelzése során négy tényezőt vettek alapul: a hurrikán méretét, erősségét, előrehaladási irányát és azt, hogy középszinteken erős volt-e a nedvességi gradiens a vihar környezetében.

A kutatócsoport 127 trópusi ciklont vizsgált meg 1948 és 2008 között, valamint egészen 1920-ig visszamentek módosítva a modellt az akkori adatgyűjtési eljárásoknak megfelelően.

A kapott eredmények szerint 1995 óta közel egyharmaddal lettek nagyobb kiterjedésűek a Mexikói-öböl felől érkező ciklonok, és ez egyben a tornádók viharonkénti számának megkétszereződését is maga után vonta. Míg 1948-1964 között trópusi ciklononként átlagosan 6 tornádó csapott le, addig az 1995-2008 közötti időszakban ez a szám 15-re növekedett. A ciklonok méretbeli növekedésének hátterében egyesek a klímaváltozást sejtik.

A tesztelések során azt vizsgálták, hogy a modell egy adott hurrikánhoz mennyi tornádót rendel. Így például a 2008-ban kialakult Ike hurrikán esetében a modell 33 tornádót jelzett előre, ami pontosan megfelelt a valóságnak. A 2005-ös Katrina esetében 56 tornádót jeleztek előre, és 58-at figyeltek meg. Az előrejelzési módszer tehát igen jónak bizonyult.

A csoport a következő lépésben a hurrikán mérete és az okozott kár közötti összefüggést kívánja tüzetesebben megvizsgálni. A tengerszint megemelkedése, a csapadék mennyisége és az áradások ugyanis kapcsolatban állnak a vihar méretével, a kiterjedést mégsem szokták figyelembe venni a károk megbecslésénél. Pedig például a 2008-as Ike hurrikán galvestoni pusztítását önmagában nem indokolták volna a második fokozatnak megfelelő szélsebességek, azonban a vihar nagy területre terjedt ki.

Hírek, érdekességek

trópusi táj
Meglepő, hogy honnan származik a szennyező műanyagok nagy arány a természetben! Nem is hinnénk, hogy a ruházatunk használatával is szennyezzük a környezetet!
Csernobil_alhir_sugarzas
Rémisztő hírek terjengnek a világhálón, miszerint a mai napon a csernobili erdőtűz porfelhője elérheti hazánkat. Ebben a cikkben leírjuk, hogy mi igaz ebből a hírből.
HUSVET_IDOJARAS
Javában zajlik a tavasz 20 fok feletti hőmrsékleti értékeket mérhetünk országszerte. Sajnos nem sokáig örülhetünk, ugyanis a jövő hét elején jeletős változás jön! Az idei húsvéti locsolást az időjárás biztosítja!
Jégbe zárt tudás
Ha több ezer évet visszautazhatnák az időben, akkor megbizonyosodhatnánk arról, hogy Földünk éghajlata folyamatosan változik. Mivel erre a tudomány nem képes, ezért maradnak a közvetett bizonyítékok. Lássuk, milyen úton-módon utaznak az időben a tudósok!