A hét második felében erőteljes melegedés, négynapos hőhullám kezdődött. A hétvégén 37 fok körüli hőmérsékletek is előfordulhatnak, míg hajnalban is egyre kevésbé frissül fel a levegő, több helyütt 20 fok fölött marad a hajnali minimum.
A megterhelő hőség miatt péntektől hőségriadót rendelt el az országos tisztifőorvos. Akkor harmadfokú riasztás volt érvényben a Dél-Dunántúlon és a Dél-Alföldön, míg az észak-magyarszági régió kivételével másodfokú riadó lépett érvénybe. Szombaton már négy régóra (a Dél-Alföld és a Dél-Dunántúl mellett az Észak-Alföldre és a főváros környékére) terjed ki a legmagasabb, harmadik fokozat, míg másutt másodfokú a riadó.
A riasztás hétfő éjfélig van érvényben, majd kismértékű enyhülés várható, de a kánikula megmarad, így egyes régiókban a hőségriadó meghosszabítása, illetőleg a hét folyamán újbóli elrendelése sem kizárt.
A harmadfokú riasztás azt jelenti, hogy a napi középhőmérséklet legalább 3 egymást követő napon általában 27 fok felett várható, míg másodfokú riasztás esetében ez az érték 25 fok felett alakul - vagy egy napon meghaladja a 27 fokot.
Mire figyeljünk hőségriadó esetén?
Tartós hőség esetén a szervezet gyorsabban kimerül, fáradékonyság, bágyadtság jelentkezhet, és a kiszáradás veszélye is fokozott. A hőhullám különösen a szív- és keringési betegségben szenvedőket, valamint a kisgyeremekeket és az idősebb korosztályt viseli meg. Ilyenkor ajánlott jobban odafigyelni a rendszeres folyadékfogyasztásra, napi minimum 2,5-3 liter ásványvíz elfogyasztása javasolt. A folyadékot részben pótolhatjuk cukormentes gyümülcslevekkel vagy lédús gyümölcsökből is, a koffein- és alkoholtartalmú italokat azonban célszerű kerülni. Egyúttal csak mérsékelten lehűtött italok fogyasztása javasolt. A kiszáradás kezdeti jele lehet a szédülés, fejfájás. A napi elintézni valókat és a szabadtéri sportolást ajánlott a kora reggeli vagy esti órákra időzíteni, és a legmelegebb órákat légkondicionált helyiségben tölteni, ha erre van lehetőség. Éjjel szellőztessünk, napközben pedig redőnyökkel árnyékoljuk a lakást.
A vízpartok közelében a legelviselhetőbb a hőség, a nagyon erős UV sugárzás miatt azonban 11 és 15 között kerüljük a tűző napon tartózkodást. Magas faktorszámú fényvédő krémeket használjunk, de célszerű lehet ruhaneművel védeni a testfelületet ebben az időszakban. A napszúrás elkerülése érdekében viseljünk kalapot, a szemet napszemüveggel óvjuk. Természetes anyagú, világos színű, lenge nyári ruhákat válasszunk az öltözködés során.
A tikkasztó hőségben csökken a koncentrációs képesség, tompulnak a reflexek, ezért növekszik a balesetek kialakulásának kockázata is. Az utastér gyorsan felforrósodik, így gyermeket vagy kisállatot ne hagyjunk a gépjárműben.
További hasznos tanácsokat a Meteo Klinika oldalán olvashat.