Az elmúlt mintegy másfél hétben igen aktív ciklontevékenység jellemezte a Földközi-tenger medencéjét. A heves viharokat előbb Mallorcán kísérték víztölcsérek, majd az Égei-tenger medencéjében alakultak ki heves zivatarok. Görögország és Törökország térségéből felhőszakadásszerű esőket és viharos szeleket jelentettek. A kedvelt nyaralóhely, Rodosz szigetén különösen erős zivatartevékenység bontakozott ki. Február 23-án, szerda délután intenzív viharok tomboltak a szigeten, amelyek súlyos károkat okoztak az épületekben, autókban és hajókban, a viharos szél fákat és villanyoszlopokat tépett ki. Nem kizárt, hogy a pusztítás egy tornádó kialakulásához köthető.
Az alacsony nyomású képződmény egy másik jelenséget is előidézett. A ciklon előoldalán az erős délies áramlás nagy mennyiségű homokot kapott fel a Szaharából, amit több száz kilométeren keresztül szállított Egyiptomból Kréta felé a tenger felett.
Szaharai homok szállítódik a Nílus-deltánál fekvő Alexandia városa felől az Égei-tenger felé.
A Földközi-tenger medencéjében az elkövetkező napokban sem nyugszik meg az időjárás. Olaszország térségében egy ciklon fejlődik, ami napokon keresztül gyakorlatilag egy helyben örvénylik majd. Hatására szeles és hűvös időre, nagy mennyiségű csapadékra van kilátás a középső és nyugati medencében.