Skandináviáig nyúlt a szaharai porfelhő

Április elején homokvihar indult el a Szaharából, és néhány nap múlva már Skandinávia felett is megjelent a porfelhőzet.

Mint ahogy azt korábbi cikkünkben írtuk, április elején a Szahara felől egy porfelhő érte el Európát. Ez április 6-án előbb Portugália partjainál jelent meg, majd két nap múlva Franciaországot is érintve tovább húzódott a Brit-szigetek fölé, mígnem április 10-én már Skandinávia térségében is kimutatták a sivatagi porszemcséket, amelyek ekkora Marokkótól több ezer kilométert tettek meg a levegőben. Ugyanebben az időszakban Közép-Európa fölött is megnövekedett az aeroszol részecskék koncentrációja.


A kép az aeroszol (por-) részecskék koncentrcióját mutatja. A sötétebb színek magasabb értékeket jelentenek. Norvégia és Svédország térségében az erősebb elszíneződés jelzi a megnövekedett koncentrációt. (earthobservatory.nasa.gov.)

Noha évente többször is átívelheti a Földközi-tengert egy Észak-Afrikából kiinduló homokvihar, a NASA légkörkutatói szerint a mostanihoz hasonló csak pár évente egyszer fordul elő.

A porfelhők hatalmas távolságokat tehetnek meg a légkörben. A Szaharából kiindulva sokszor nyugat felé haladnak az Atlanti-óceánon át egészen az amerikai kontinensig, Miamiban emiatt gyakran magas a szálló por koncentráció. A NASA kutatások szerint azonban a Góbi-sivatagból is érkezik időnként porfelhő az USA keleti partjaihoz a Csendes-óceánon keresztül.

A porfelhő 2011. április 7-én, amely Marokkóból indul ki és már megközelíti a Brit-szigeteket is. A Viscayai-öbölben, a francia partoknál fitoplankton virágzást jelez a türkizes színelváltozás. Halványabb foltok Portugália partjainál is megfigyelhetőek. (modis.gsfc.nasa.gov)

Hírek, érdekességek

Várat magára az idei első komolyabb havazás
A hét végétől napról-napra hidegebb lesz hazánkban. A havazás azonban csak lassan érkezik meg, várhatóan az elöttünk álló hét második felében.
Felhívás a klímatudatos építkezésre
Világszerte az épületek felelősek a CO2 kibocsátás egyharmadáért, az energia felhasználás 30-40%-áért, a fafelhasználás egynegyedéért, az ivóvíz felhasználás 17%-áért. Vajon képesek vagyunk-e egy olyan fenntarthatóbb, környezettudatos építésre átállni, amely élhetőbb, egészségesebb, klímabarát és emellett nem is drágább, nem kevésbé komfortos? Mit tehetünk az energiaínség, a növekvő energiaszámlák és a fenyegető éghajlatváltozás ellen? A Magyar Környezettudatos Építés Egyesületének felhívása a klímabarát és környezettudatos építésről.
Sokfelé szokatlan hideg, az Arktiszon enyhe tél
Miközben az északi félteke nagy részén az elmúlt hetekben szokatlan hideg uralkodott, az arktikus területeken az ilyenkor megszokottnál jóval magasabb hőmérsékletek voltak jellemzőek.
25 éve nem látott havazás Spanyolországban
Spanyolország északkeleti és Franciaország déli részén szokatlan hóesés bénította meg az életet hétfőn. Helyenként 40 centimétert is meghaladó hó hullott.