Skandináviáig nyúlt a szaharai porfelhő

Április elején homokvihar indult el a Szaharából, és néhány nap múlva már Skandinávia felett is megjelent a porfelhőzet.

Mint ahogy azt korábbi cikkünkben írtuk, április elején a Szahara felől egy porfelhő érte el Európát. Ez április 6-án előbb Portugália partjainál jelent meg, majd két nap múlva Franciaországot is érintve tovább húzódott a Brit-szigetek fölé, mígnem április 10-én már Skandinávia térségében is kimutatták a sivatagi porszemcséket, amelyek ekkora Marokkótól több ezer kilométert tettek meg a levegőben. Ugyanebben az időszakban Közép-Európa fölött is megnövekedett az aeroszol részecskék koncentrációja.


A kép az aeroszol (por-) részecskék koncentrcióját mutatja. A sötétebb színek magasabb értékeket jelentenek. Norvégia és Svédország térségében az erősebb elszíneződés jelzi a megnövekedett koncentrációt. (earthobservatory.nasa.gov.)

Noha évente többször is átívelheti a Földközi-tengert egy Észak-Afrikából kiinduló homokvihar, a NASA légkörkutatói szerint a mostanihoz hasonló csak pár évente egyszer fordul elő.

A porfelhők hatalmas távolságokat tehetnek meg a légkörben. A Szaharából kiindulva sokszor nyugat felé haladnak az Atlanti-óceánon át egészen az amerikai kontinensig, Miamiban emiatt gyakran magas a szálló por koncentráció. A NASA kutatások szerint azonban a Góbi-sivatagból is érkezik időnként porfelhő az USA keleti partjaihoz a Csendes-óceánon keresztül.

A porfelhő 2011. április 7-én, amely Marokkóból indul ki és már megközelíti a Brit-szigeteket is. A Viscayai-öbölben, a francia partoknál fitoplankton virágzást jelez a türkizes színelváltozás. Halványabb foltok Portugália partjainál is megfigyelhetőek. (modis.gsfc.nasa.gov)

Hírek, érdekességek

Hétvégén csökken a légszennyezettség
Szombaton egy markáns hidegfront éri el a Kárpát-medence térségét. Az erős szél kíséretében érkező front kisöpri a szennyező anyagokat a légkörből.
Hóvihar tombol az USA keleti partvidékén
Erős hóvihar érte el az USA északkeleti partvidékét, közlekedési káoszt okozva több államban. A hóvihar hétfőn vonul el a térségből.
Megdőlt az abszolút csapadékrekord
2010-ben országos átlagban és abszolút értelemben is megdőlt az éves csapadékmennyiség. Volt, ahol a lehullott eső és a hólé a másfél métert is meghaladta.
Harmincan fagytak meg Indiában
Eddig legkevesebb 30 ember vesztette életét India északi tartományaiban a fagyos időjárás miatt. Helyenként -20 foknál is hidegebbet mértek.