Síelés és Vince-nap a hétvégén

A fagypont alatti hőmérsékleteknek és a frissen hullott hónak köszönhetően javultak a hóviszonyok a hazai sípályákon. A fesztiválok hangulatát hiányolók pedig részt vehetnek a Vince-napon Ópusztaszeren.

Egyre több sípályán indulhat meg a sportolás, hiszen az elmúlt napok alacsony hőmérsékletei mellett folyamatosan hóágyúzhattak a sí központokban. A várva várt havazás is megérkezett, néhány cm friss hó borítja a tájat. A hideg tartósnak ígérkezik. A hétvégéi csendes, télies idő kiváló feltételeket biztosít a téli sportokhoz.

A Kékestetőn 15-60 cm, a visegrádi Nagy-Villám sípályán 15-45 cm vastag hóréteg van. Eplényben 40-80 cm, Mátraszentistvánon 30-70 cm hó várja a síelőket. Dobogókőn és Nagy-Hideg-hegyen 10-15 cm friss hó hullott.

Szombaton kerül megrendezésre Szent Vince vértanú, a szőlészek, borászok védőszentjének ünnepe az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban. Az érdekes és látványos szertartások mellett borkóstoló, borkorcsolya és élő népzene várja az érdeklődőket.

Ópusztaszeren a középkorban jelentős szőlőtermesztés folyhatott. Erre következtettek abból is, hogy itt tárták fel az Alföld egyik legnagyobb borospincéjét. A néphagyomány szerint ezen a napon tájegységenként megjósolják a várható szőlőtermést. Következtethetnek például az időjárásból: „Ha megcsordul Vince, tele lesz a pince", vagyis, ha enyhe idő, hóolvadás van ezen a napon, akkor jó termésre számíthatnak a borászok.

Hírek, érdekességek

trópusi táj
Meglepő, hogy honnan származik a szennyező műanyagok nagy arány a természetben! Nem is hinnénk, hogy a ruházatunk használatával is szennyezzük a környezetet!
Csernobil_alhir_sugarzas
Rémisztő hírek terjengnek a világhálón, miszerint a mai napon a csernobili erdőtűz porfelhője elérheti hazánkat. Ebben a cikkben leírjuk, hogy mi igaz ebből a hírből.
HUSVET_IDOJARAS
Javában zajlik a tavasz 20 fok feletti hőmrsékleti értékeket mérhetünk országszerte. Sajnos nem sokáig örülhetünk, ugyanis a jövő hét elején jeletős változás jön! Az idei húsvéti locsolást az időjárás biztosítja!
Jégbe zárt tudás
Ha több ezer évet visszautazhatnák az időben, akkor megbizonyosodhatnánk arról, hogy Földünk éghajlata folyamatosan változik. Mivel erre a tudomány nem képes, ezért maradnak a közvetett bizonyítékok. Lássuk, milyen úton-módon utaznak az időben a tudósok!