Meredeken emelkedett az észak-magyarországi folyók vízszintje

Az elmúlt napok kiadós csapadéka és a hóolvadás hatására egy-másfél, helyenként 2 méterrel emelkedett a Sajó és a Tarna vízszintje. Az árhullám a napokban vonul le.

A hétvégén kiadós csapadék áztatta az ország északi és
nyugati felét. Az Alpokalján egyhavi (mintegy 30mm) hó, illetve eső esett, míg
az Északi-középhegység térségében volt, ahol 35-50 mm csapadék hullott. A
kiadós eső, illetve az olvadó hó hatására több észak-magyarországi folyó
vízszintje ugrásszerűen megemelkedett, és árvízvédelmi készültséget is
elrendeltek. Másodfokú készültség van érvényben a Sajó és a Tarna több pontján,
illetve a Taktán, míg elsőfokú a készültség az Ipolyon és a Zagyván.

A Sajón vasárnap hajnal óta átlagosan 1-1,5 méterrel
emelkedett a vízszint, de Sajópüspökinél 203 cm-es volt a növekedés a legfrissebb, 14 órás adatok szerint - itt
várhatóan keddre virradóan tetőzik a folyó, ami súrolhatja a harmadfokú
készültséget jelentő 300 cm-t. A Tarnán Tarnaméránál az elmúlt 36 órában szintén közel
2 méterrel emelkedett a vízszint. A Taktán közel 60 centis vízszint-emelkedést
regisztráltak 16 óráig. A folyókon várhatóan kedd-szerdán tetőzik az árhullám.

Hírek, érdekességek

Ma van a Föld napja
A Föld napját 175 országban tartják meg minden év április 22-én. Ilyenkor különböző eseményeket rendeznek világszerte, melyekkel felhívják az emberek figyelmét a természeti környezet megóvására.
Zivatarok tombolnak az országban, és még nincs vége
Immár nem csak a kánikulának, hanem a zivataroknak köszönhetően is a nyarat idézi az időjárás. Csütörtökön sokfelé tomboltak heves viharok, a fővárosra kétszer is lecsapott a vihar.
A déli féltekére érkezik a tél
Míg nálunk az északnyugati határszélen élők kivételével már mindenki a már-már nyárias melegnek örül, a Föld túloldalán lassan-lassan beköszönt a tél.
Pusztító tornádó volt Olaszországban
Pénteken több nagy vihar is lecsapott Észak-Olaszországra, egy tornádó pedig rettenetes pusztítást végzett Modena környékén.