Melegedő tundra, erősödő globális felmelegedés

A klímaváltozás az állandóan fagyott körzeteket sem hagyja érintetlenül. A felmelegedés a permafroszt térségben is elkezdődött, korábban nem megszokott növények jelennek meg. A térség zöldebbé, és egyre nagyobb üvegházgáz kibocsátóvá válik.

A tundra területek a Föld teljes felszínének közel 15%-át, Kanadának mintegy 30%-át teszik ki. A kutatások szerint ezen tundra területek gyors ütemben melegednek, és a vártnál nagyobb mennyiségű üvegházgázt bocsátanak ki. A szakemberek jelentős változásokat tapasztaltak az utóbbi három évtizedben az arktikus terülteket borító növényállományban, és ennek következtében a gázkibocsátásban is.

Az 1970-es évek óta a tundra térségben a hőmérséklet 10 évente 1 fokkal növekedett. Az 1990-es évek eleje óta pedig szinte minden nyár rekord meleget hozott.

A megemelkedett hőmérséklet hatására észak felé tolódik a vegetáció, és nagyobb méretű növények kezdik felváltani a tundrán megszokott apró zuzmókat, füveket és kisebb cserjéket. A dúsabb növénytakaró elterjedése az albedó megváltozását jelenti, zöldebbé válik a térség, ezáltal több sugárzási hőt nyel el. A megváltozott növényzet a korábban feltételezettnél sokkal több üvegházhatású nitrogén-oxidot és metángázt bocsát ki. Ez a tendencia módosítja az északi sarkvidék üvegházgáz mérlegét, globális hatásokat is kiváltva.

Kutatók szerint egy további veszélyt is magában hordoz a permafroszt területek melegedése, hiszen az olvadás hatására a korábban fagyott tározókból nagy mennyiségű szén és metán kerülhet a légkörbe, tovább fokozva a globális felmelegedést.

Hírek, érdekességek

trópusi táj
Meglepő, hogy honnan származik a szennyező műanyagok nagy arány a természetben! Nem is hinnénk, hogy a ruházatunk használatával is szennyezzük a környezetet!
Csernobil_alhir_sugarzas
Rémisztő hírek terjengnek a világhálón, miszerint a mai napon a csernobili erdőtűz porfelhője elérheti hazánkat. Ebben a cikkben leírjuk, hogy mi igaz ebből a hírből.
HUSVET_IDOJARAS
Javában zajlik a tavasz 20 fok feletti hőmrsékleti értékeket mérhetünk országszerte. Sajnos nem sokáig örülhetünk, ugyanis a jövő hét elején jeletős változás jön! Az idei húsvéti locsolást az időjárás biztosítja!
Jégbe zárt tudás
Ha több ezer évet visszautazhatnák az időben, akkor megbizonyosodhatnánk arról, hogy Földünk éghajlata folyamatosan változik. Mivel erre a tudomány nem képes, ezért maradnak a közvetett bizonyítékok. Lássuk, milyen úton-módon utaznak az időben a tudósok!