A projekt mottóját egy a kerületben élt tudóstól, Eötvös Lorándtól vették: „Akik a hegy teteje felé különböző utakon indulnak el, minél feljebb haladnak, annál közelebb vannak egymáshoz, s a csúcson kezet nyújtanak."
Elindult a közel százmillió forintos, az Európai Unió által támogatott E-környezetvédelmi, Magyarországon egyedülálló mintaprojekt a XVIII. kerületben. Több ezer diákot vonnak be a feladatba, azonban várják az érdeklő civil szervezetek és a lakosság csatlakozását is, kortól, nemtől függetlenül.
Pestszentlőrinc-Pestszentimrén 2010 márciusától összesen (az országos meteorológiai központ Gilice téri állomásával együtt) 20 helyen mérnek időjárás adatokat, a pályázat résztvevői ezeket egy országos internetes portálon teszik közzé. Az adatok alapján megbízhatóbban tervezhetjük előre szabadidős tevékenységeinket és megelőzhetjük a fronthatással járó egészségügyi problémáinkat!
A helyi önkormányzat pályázatot nyújtott be állami, illetve uniós támogatásra környezetvédelmi céllal. A pályázatot siker koronázta és 77 millió 124 ezer 489 forint európai uniós támogatást nyert környezetvédelmi célú informatikai fejlesztés a közigazgatásban (E-környezetvédelem) címmel. Az idei évben megvalósuló projekt teljes költsége megközelíti a 100 millió forintot.
A közbeszerzési eljárás részben még folyamatban van (az öko-portálra kiírt pályázat a napokban zárul le), de a monitoring rendszer pályázata már sikeresen lezárult, melynek nyertese a kerületi székhelyű ICI Interaktív Kommunikációs Zrt lett.
A munka rohamtempóban elkezdődött. Az időjárási és légszennyezettség mérő monitoring rendszereket telepítő cég megkezdte a műszerek kihelyezését, ezt láthattuk példaként a sajtótájékoztatót megelőzően a Kandó téri iskolánál. Márciustól diákok, civil szervezetek folyamatosan mérik majd a környezet állapotát (időjárás, légszennyezettség, pollen), az eredményekre építve jelző-figyelmeztető rendszert, öko-portált alakíttat ki az önkormányzat a nyertes céggel.
A programban uniós támogatással tizenhét, egyéb támogatással további egy, összesen 18 iskola és a Bókay-kertben kialakítandó öko-ház vesz részt. Az iskolákban monitoring rendszerek vannak, illetve lesznek és diákok mérik a szélirányt, a szélsebességet, a hőmérsékletet, a légnyomást és a csapadék mennyiségét. Az adatokat rögzítik, majd elemzik és egy országos környezetvédelmi portálon megjelenítik, mely szintén a projekt egyik fontos része.
A projektben az iskolák kiemelt szerepet kapnak, amely talán megváltoztatja az új generáció gondolkodását a környezetvédelem terén. Ugyanis még mindig 35 illegális hulladéklerakó van a kerületben, nehéz a szemléletváltás a társadalomban. Ezen is segít a projekt, hiszen a lerakók feltérképezése is része a munkának.
Az is fontos, hogy az időjárás változása miként befolyásolja szervezetünket. Az új portál riasztást küld majd azoknak, akik ezt igénylik akkor, amikor veszélyes front közeledik.
Egy virtuális környezeti múzeum is készül az öko-ház program keretében. Fontos szerepet kap továbbá a környezettudatos szemlélet formálása rendezvények, képzések keretében.
Az önkormányzat két mobil meteorológiai mérőműszert vásárol, amelyekkel zaj- és levegőszennyezettség méréseket lehet biztosítani. Ez azért fontos, mert szoros kapcsolat van az egyes szennyezőanyagok és a meteorológiai paraméterek között. Az időjárási elemek változása nagyban befolyásolja a szennyezőanyagok terjedését és koncentrációját a levegőben.
Zaj monitoring mobil mérővel kiemelten lehet mérni a reptér környéki területeket, a vasúti vonalak mentén élők és a fő közlekedési csomópontok közelében élők zajterhelését.
A 18 intézményen kívül mobil, nagy térfogatáramú szállópor mintavevő beszerzésével mérni lehet majd a közlekedési eredetű szállópor koncentrációját. A rendszeres és megfelelő sűrűségű mérések lehetővé teszik a kerület légszennyezettség térképének elkészítését.
Az öko-portál gazdája (az önkormányzat fenntartásában működő, nemzetközileg elismert, hazánkban egyedüliként itt szerezhető nemzetközi érettségi bizonyítvány) a Karinthy gimnázium lesz. A szerkesztőséget a diákok vezetik majd.
A február 23-i sajtótájékoztatón a média munkatársai megtekinthették a monitoring műszer felszerelését a Kandó téri iskola tetőszerkezetére, majd a XVIII. kerületi önkormányzat részéről Szaniszló Sándor ismertette a projektet. Az időjárás és légszennyezettség mérő monitoring rendszereket telepítő cég elnök-vezérigazgatója, dr. Pintér Ferenc bemutatta cégüket és tájékoztatót tartott a műszerekről, az egészségügyi programhoz kapcsolódásról dr. Regős János igazgató-főorvos beszélt, az iskolaigazgatókat Magyar Márta képviselte.
A sajtótájékoztató végén a gyakorlatban is láthattuk a műszerek működését a XVIII. kerületi Kandó téri iskolában, az adatok azonnal megjelentek a számítógép monitoron és a diákok nyilatkoztak arról, miért lehet érdekes számukra az időjárás adatainak mérése, feldolgozása.