Kánikula van Ibériában - a kontinensen először

Csütörtökön már csak néhány tized fok hiányzott, pénteken azonban már megvolt az első kánikulai nap a kontinensen. Ibéria déli részén a hőmérséklet elérte a 30 fokot.

Az Ibériai-félsziget felett csütörtökön határozott déli áramlás alakult ki, így Marokkó és Algéria felől meleg, száraz légtömegek érkeztek. Csütörtökön Spanyolország déli részén az előző naphoz képest 4-6 fokkal volt melegebb. Sevillában 28,8 fokot, Moron De La Fronteraban pedig öt tized híján harminc fokot mértek.

Pénteken tovább melegedett az idő, a hőmérséklet a térségben átlépte a 30 fokot. Európában ez az első kánikulai hőmérséklet 2011-ben. Szombaton Spanyolország délkeleti vidékén várható hőség. Szombat este elszórt zivatarokkal gyenge hidegfront érkezik, és véget ér az első idei kánikula a kontinensen.

Hírek, érdekességek

A vulkáni por lenne a megoldás?
A brit Royal Society az utóbbi időben nagy energiákat fordít vulkánkitörések szimulációjára, ugyanis a klímaváltozás problémájának egy lehetséges megoldását a vulkáni hamu hőmérséklet-csökkentő hatásában látják.
Süllyedő deltavidékek, emelkedő tengerszint
Egy, a napokban megjelent tanulmány szerint a világ főbb deltavidékeinek kétharmadát veszélyezteti az emelkedő tengerszint, illetve a süllyedő szárazföld.
Drasztikus melegedés az Északi-sarkon
A globális felmelegedést okozó üvegházhatású gázkibocsátás következtében az Északi-sarkvidék hőmérséklete az elmúlt évtizedben 2000 éves rekordot döntött. Ez teljesen ellentétes a természetes hűtési folyamatokkal, amelyek már több mint 4 ezer éve tartanak.
Szélfarmmal zöldül az Antarktisz
A jég borította déli kontinens egy része „bezöldült”, miután a napokban hivatalosan is felavatták a legnagyobb antarktiszi szélparkot.