Miután a PM10 nevű szálló por 24 órás átlagértéke február 27-én négy, 28-án pedig 12 fővárosi mérőponton haladta meg a tájékoztatási küszöbértéket (75 mikrogramm/köbméter), érvénybe léptették a szmogriadó tájékoztatási fokozatát Budapesten. Hétfőn hat mérőállomáson a riasztási küszöbértéket (100 mikrogramm/köbméter) is átlépte az egy napra számított átlag.
A kisméretű szálló por, a PM10 fő forrásai a közlekedés (kétütemű és dízelüzemű járművek), valamint a szilárd- és olajtüzelésű fűtőberendezések. A szmoghelyzet további romlásának megelőzése érdekében Tarlós István főpolgármester ezért felkéri a lakosságot a rendszámtáblán fekete és piros hatszögletű környezetvédelmi plakettel ellátott gépjárművek használatának mellőzésére, lehetőség szerint a tömegközlekedési eszközök igénybevételére, valamint a szilárd tüzelésű kandallók és cserépkályhát használatának mérséklésére.
A 10 mikrométernél kisebb porrészecskéket (PM10) a légutak nem tudják kiszűrni, így azok lejutnak a tüdőbe, ahol a tüdőhólyagocskákat károsíthatják. Légzési nehézségeket okozhatnak, köhögési és asztmás rohamokat válthatnak ki, ráadásul elősegítik a hozzájuk tapadó vírusok, baktériumok és gombák szervezetbe jutását.
A veszélyeztetettek körébe elsősorban a légúti és keringési betegségekben szenvedők, az idősek és a gyermekek tartoznak. Számukra ajánlott a forgalmas tereket, útszakaszokat elkerülni, hosszabb ideig ne tartózkodjanak a szabadban, és kerüljék az aktív testmozgást.
A fővároson kívül hétfő óta szmogriadó van érvényben Miskolcon, Győrben és Várpalotán is. A borsodi megyeszékhelyen a riasztási, míg a másik két város esetében a tájékoztatási fokozatot rendelték el a hatóságok.
Ma már nagyobb területen elkezd megélénkülni az északkeleti, keleti szél, jelentősebb javulás a légszennyezettség terén szerdától várható. A megélénkülő szél ugyanis hozzájárul az alsóbb légrétegek átkeveredéséhez, a Kárpát-medencében megült ködfelhőzet felszakításához, ezáltal a levegő tisztulásához.