Ausztráliába beköszöntött a tavasz

A Föld másik felén lévő Ausztráliában most kezdődik a tavasz. Az enyébb idő szinte óramű pontosságal érkezett meg az ország keleti felébe.

A viszonylag enyhe téli hónapokat követően, szeptember elsején, a tavasz első napján, szinte berobbant a meleg az ország keleti felébe. Sidneyben az elmúlt 145 évben nem kezdődött ilyen meleg idővel a tavasz, mint idén.

Az ország közepén az elmúlt hetekben egy erős, magasnyomású rendszer épült ki, melynek területén napos, meleg időjárás alakult ki. Innen kerül a meleg levegő az ország délkeleti részébe.

Ausztrália legnagyobb városa, Sidney fölött szinte teljesen felhős az ég, ami megakadályozza, hogy a napsugárzás elérje a földfelszínt, ennek következtében a hőmérsékletnek viszonylag alacsonynak kellene lennie. Ám most az erős északnyugati szél, az ország belseje felől rendkívül meleg levegőt szállít a térségbe, a felhők pedig megakadályozzák, hogy ez a meleg levegő kisugározódon a világűr felé, így a szokásosnál jóval melegebb időjárás alakult ki a városban.

Sidneyben az első tavaszi napon 25,9 fokot mértek, ilyen magasra május óta nem emelkedett a hőmérő higanyszála, és utoljára 1865-ben kezdődött ilyen meleggel a tavasz.

A jó kezdés után azonban megtorpan a felmelegedés, csapadékosabb és hűvösebb napok köszöntenek a városra.

Hírek, érdekességek

Képek a nagy alpesi havazásról
December harmadik hetében több hullámban kiadós havazás érte el az Alpok jelentős részét. A friss hóréteg sokfelé meghaladja a fél métert.
30 millió tonnás jéghegy szakadt le
Az új-zélandi Tasman-gleccserről leszakadt egy 30 millió tonnás jéghegy. A jelenség hátterében a Déli-szigeten két napja kialakult földrengés állhat.
Felemás karácsony
Miközben keleten többfelé fehér tájnak örvendhetnek az ott élők, nyugaton szélviharral veszi kezdetét az ünnep.
Rekord kicsire zsugorodhat az északi jégtakaró
Még mintegy két hét van hátra, hogy az Arktisz jégpáncélja elérje minimumát, és szakértők szerint akár az eddigi legkisebb kiterjedésre húzódhat vissza.