Visszatérnek a ködös napok

A következő napokban fokozatosan melegszik az idő, de egyre többfelé ébredhetünk párás, ködös reggelre. A tél közeledtével egyre többször kell számítanunk ilyen napokra.

A következő napokban egy melegfront miatt a magasabb légrétegekben meleg levegő áramlik hazánk fölé. Ez azt jelenti, hogy emelkedik a nappali hőmérséklet, ugyanakkor hajnalban egyre többfelé képződnek pára- és ködfoltok.

A köd feloszlása után napos időben lesz részünk, ám több helyen csak a délelőtti órákban szűnik meg a szürkeség.

Ilyenkor a légszennyezettség is erőteljesen emelkedik, de forgalomkorlátozásokra előreláthatólag nem kell számítani.

Komolyabb helyzet akkor áll elő, ha több napon, vagy akár héten keresztül is anticiklon alakítja a Kárpát-medence időjárását. Ilyenkor a hideg levegő megreked a medencébe, és nincsenek olyan erőteljes áramlások amik meg tudnák tisztítani a levegőt. Ezt az időjárási helyzetet hideg légpárnás helyzetnek nevezzük.

Ebben az esetben a szennyező anyagok is az alsó légrétegben dúsulnak föl, és ilyenkor léphetnek életbe korlátozó intézkedések.

Hírek, érdekességek

Fantasztikus űrfelvétel a Földről
Egy amerikai űrpilótának köszönhetően eddig egyedülálló videó tűnt fel ezen a héten a világhálón.
Folyóinkat, tavainkat is érinti a szárazság
A Tisza több mérőállomásán közel rekord alacsony a vízszint, a Balatonnál alig fél méter az átlagmagasság. A Velencei-tó vízszintje is átlag alatti, míg a Fertő-tavon jobb a helyzet.
Hőhullám – az idén már a negyedik
Napról napra egyre magasabbra kúszik délután a hőmérő higanyszála, beköszönt az idei negyedik hőhullám. A hétvége időjárása kedvez a nyaralóknak.
Tartós kánikula köszönt be a héten
Kedden várható a hét a „leghidegebb”napja, de ekkor is 25, 30 fok ígérkezik. A folytatásban erősödik a nappali felmelegedés, péntektől már országszerte 30 fok fölött tetőzik a hőmérséklet