Viharciklon pusztított Nyugat-Európában

Legalább 50 halálos áldozata van a Xynthia névre keresztelt viharciklonnak, amely a hétvégén Portugáliában, Spanyolországban és Franciaországban pusztított.

A mérsékelt övi ciklon több ezer kilométeres átmérőjű, függőleges tengelyű légköri képződmény. Az északi féltekén az óramutató járásával ellentétes irányban, spirálisan áramlik a levegő a középpontja felé. A ciklon belsejében összeáramló levegő fokozatosan emelkedik, és ez a lassú emelkedés kedvez a felhő- és csapadék-képződésnek.

A viharciklonok hagyományos társaiknál gyorsabban fejlődnek, és útjuk során erős, orkánerejű szelek, heves esőzések kísérik.

Egy ilyen viharciklon söpört végig Európa nyugati országain, Portugáliában, Spanyolországban, Franciaországban és Németországban is komoly pusztításokat okozva.

Portugáliában és Spanyolországban az orkánerejű szél többfelé fákat csavart ki.

Franciaországban 45 ember vesztette életét. A legsúlyosabban érintett régiók az ország nyugati részén található Vendée és Charente-Maritim voltak, ahol a viharos szél által felkorbácsolt óriás hullámok több házat elöntöttek és elpusztítottak. A térségben 59-en megsérültek és több tucat ember eltűnt. Egy francia rádió tájékoztatása szerint az Eiffel-torony közelében a legerősebb széllökések elérték a 170 kilométer/órát is. Több repülőjáratot is töröltek a térségben. Az országban 1 millió otthonban szünetelt az áram-szolgáltatás.

A vihar vasárnap este elérte Németországot is. A viharos szél fákat csavart ki, az autókra és utakra zuhanó fák két ember halálát okozták.

Hírek, érdekességek

Villámgyors volt ez a hidegfront
Február 8-án, vasárnap hajnali fél egykor megérkezett hazánkba egy rendkívül gyorsan mozgó, markáns hidegfront, ami már el is hagyta déli határainkat. A hét utolsó napján többfelé van havazás, hózápor, ami az erős, sokfelé viharossá fokozódó széllel ismét hófúvást okoz a Dunántúlon, csak indokolt esetben üljenek autóba!
Éjjeli(!) melegrekordok, 20 fok és gyönyörű színek a tél közepén
Mindössze 10 napot kellett várni 2015-ben az első hőmérsékleti rekordra: január második hétvégéjén egymás után dőltek meg a budapesti és az országos melegrekordok – a többségük ráadásul éjjel! A különleges szombati napot a többfelé előforduló szivárvány és a gyönyörű naplemente koronázta meg.
20 fok különbség!
Miközben keleten a köd, nyugaton kis híján a nyár volt az úr november 8-án!
Komoly erőpróba szervezetünknek az óraátállítás!
Vasárnap hajnali három órakor kettő órára kell visszaállítani az órákat, ezzel pedig elkezdődik a téli időszámítás. Ez az egy órás változás is rendkívüli hatással lehet szervezetünkre. A részletekért olvassa el cikkünket!