Továbbra sem nyugszik a légkör

Az Atlanti-óceánon még mindig két aktív trópusi ciklon van, és a Csendes-óceánon is újabbak alakulnak ki.

Az Atlanti-óceánon már több mint egy hete alakult ki az Earl hurrikán, amely több mint 3000 kilométer megtétele után az Egyesült Államok keleti partvidékének közelébe ért. A hurrikán 200 kilométerre megközelítette Észak-Karolina partvidékét. Az elmúlt napokban valamelyest gyengült az Earl, de a viharban mért legerősebb széllökések még mindig meghaladják a 200 kilométer/órát.

Az Egyesült Államokban a heves, akár szökőárt is okozó part menti széllökések és az intenzív esőzés lehetősége miatt mintegy 2000 kilométeres partszakaszon rendeltek el különböző fokozatú riadókészültséget.

A hét elején kialakult Fiona nevet viselő trópusi vihar, végül szárazföld érintése nélkül, hétfőre várhatóan teljesen leépül.

A Csendes-óceánon csütörtökön jelent meg a Malou névre keresztelt vihar. A nyílt tengerfelszín felett mozgó viharobjektum gyorsan erősödik és az előrejelzések szerint jövő hét elejére tájfunná fejlődhet. A jelenlegi számítások szerint a Malou sehol sem éri el a szárazföldet, de csapadéksávja kiadós esőzéseket okozhat a jövő hét elején Kínában és a Koreai-félsziget térségében.

A mai napon a Csendes-óceán keleti medencéjében, Mexikó partjaitól nyugatra is megjelent egy alacsony nyomású rendszer. A trópusi depresszió még nem kapott nevet. A név nélküli rendszer Mexikó partjaitól fokozatosan távolodik, így sehol sem fog komolyabb károkat okozni.

Hírek, érdekességek

Hullócsillagzápor a hét végén
Ha az időjárás is úgy akarja, a hét végén a szerencsésebbek hullócsillag vadászatra indulhatnak.
Nyugat-Európában napsütés, északon havazás lesz a hosszú hétvégén
Változatosan alakul a kontinens időjárása a hétvégén. Lesz ahol a napsütésé lesz már a főszerep, de lesz ahol még mindig havazni fog.
Várat magára az idei első komolyabb havazás
A hét végétől napról-napra hidegebb lesz hazánkban. A havazás azonban csak lassan érkezik meg, várhatóan az elöttünk álló hét második felében.
Felhívás a klímatudatos építkezésre
Világszerte az épületek felelősek a CO2 kibocsátás egyharmadáért, az energia felhasználás 30-40%-áért, a fafelhasználás egynegyedéért, az ivóvíz felhasználás 17%-áért. Vajon képesek vagyunk-e egy olyan fenntarthatóbb, környezettudatos építésre átállni, amely élhetőbb, egészségesebb, klímabarát és emellett nem is drágább, nem kevésbé komfortos? Mit tehetünk az energiaínség, a növekvő energiaszámlák és a fenyegető éghajlatváltozás ellen? A Magyar Környezettudatos Építés Egyesületének felhívása a klímabarát és környezettudatos építésről.