Tombol a monszun Dél-Ázsiában

Több tucatnyi ember halt meg Kelet-Indiában hirtelen árvizek következtében, Pakisztánban pedig tiltakozó megmozdulásokhoz vezettek, a 29 ember halálát követelő heves esőzések utáni, hosszantartó áramkimaradások.

A kelet-indiai Orissa államban, ahol alig egy hónapja még a hőség okozta több mint száz ember halálát, a múlt héten legalább 36 ember halt meg a heves esőzések miatt bekövetkező árvizektől és félmillió házat öntött el a víz.

A monszun évről-évre százak halálát okozza és millióknak kell elhagyniuk otthonaikat az egész országban, de idén a megszokottakhoz képest az ország egy része a szárazsággal kénytelen szembenézni, annak ellenére, hogy a monszun július közepére végre tényleg megérkezett a szubkontinensre.

Pakisztán déli kikötővárosában a két napig tartó szakadatlan esőzések után, vasárnap több órás utcai megmozdulásokhoz vezetett, hogy a város egyes körzeteiben még mindig nem állt helyre az áramszolgáltatás. A tüntetők a BBC-nek elmondták, hogy a rendőrség a levegőbe leadott figyelmeztető lövésekkel tudta csak feloszlatni a megmozdulásokat.

Indiával és Pakisztánnal ellentétben, Bangladesben viszont a szárazság okoz problémákat. Banglades a Föld egyik legcsapadékosabb országa, de az idei monszuntevékenység sokkal gyengébb az átlagosnál. Helyi szakemberek szerint 40 %-kal kevesebb eső hullott eddig idén, mint a megszokott. Az északi nagyváros Dinajpur egyik hivatalnoka elmondta, hogy a föld csontszáraz, így teljes mértékben alkalmatlan rizstermesztésre.

Ha szeretné, elolvasni további Időhíreinket is, akkor kattintson ide!

Hírek, érdekességek

Sosem volt ilyen kevés jég az Északi-sarkvidéken
A napokban véget ért az olvadás az Északi-sarkon, ahol idén minden korábbinál kisebbre zsugorodott a jégtakaró.
Ma csípős reggelre ébredtek a Zabaron élők, a hőmérséklet nem sokkal maradt el a fagyponttól.
Megérkezett a hidegfront
Az előrejelzéseknek megfelelően már megérkezett a Dunántúlra az a hidegfront, mely véget vet az idei ötödik hőhullámnak.
Hőhullám – az idén már a negyedik
Napról napra egyre magasabbra kúszik délután a hőmérő higanyszála, beköszönt az idei negyedik hőhullám. A hétvége időjárása kedvez a nyaralóknak.