Szmogriadó van több nagyvárosban

Napok óta növekszik a porkoncentráció, ma szmogriadó lépett érvénybe Miskolcon, Győrben és Várpalotán.

Napok óta erősen szennyezett a levegő hazánkban, a problémát a kétütemű és dízelmotorokból, valamint a fűtésből származó koromszemcsék, a szálló por (PM10) okozza. Győrben és Várpalotán ma elrendelték a szmogriadó tájékoztatási fokozatát, míg Miskolcon a riasztási fokozatot léptették érvénybe. Az említett városokban felszólították a lakosságot a szilárd- és olajtüzelésű berendezések, valamint főként a dízelüzemű gépjárművek használatának mellőzésére, mérséklésére.

A magas porkoncentráció elsősorban a keringési és légzőszervi betegségekben, asztmában szenvedőket terheli meg. Számukra nem ajánlott a szabadban tartózkodás, aktív testmozgás, hiszen légszomj, köhögési roham léphet fel. A maximális koncentráció a reggeli és esti csúcsforgalom idején mérhető, különösen ekkor célszerű otthon maradni, és nem szellőztetni.

A PM10 koncentrációja magas a fővárosban is, és egészségtelen a levegő Nyíregyházán is.

Keddtől a nagyobb területen megélénkülő északkeleti, keleti szél miatt már javulásra van kilátás, a légszennyező anyagok koncentrációja csökkenésnek indul.

Hírek, érdekességek

Az Ida lecsapott a Mexikói-öböl partvidékére
Szokatlanul későn, a hurrikánszezon végén érkezett meg az Ida nevű hurrikán az USA déli részére, Alabama, Florida és Mississippi partjaihoz.
Árvízveszély és ítéletidő a Brit-szigeteken
A hatóságok súlyos árvízveszélyre figyelmeztetnek Anglia északnyugati és Skócia délnyugati részén. Az elkövetkező 36 órában 100 mm csapadékra van kilátás.
Az októberi bőséges csapadékhullás november első napjaiban is folytatódott. Helyenként 8 nap alatt több eső lehullott, mint az átlagos havi érték.
Újabb szélvihar Angliában
Szerda délben a Brit-szigeteken újabb orkánfront vonult át. Tovább tart az ítéletidő a térségben.