Salgótarjánban mértük a legtöbb csapadékot

Szerda este érte el térségünket az a hidegfront, mely hosszú idő óta végre országszerte mérhető mennyiségű, többfelé pedig jelentős csapadékot hozott.

Szerdán este nyugat felől egy markáns hidegfront érte el a Kárpát-medencét. A front előtt keleten a labilis levegőben többfelé alakultak ki heves záporok, zivatarok, melyek néhol komoly felhőszakadással párosultak. Az ICI Interaktív Zrt. kihelyezett mérőműszerei közül a salgótarjáni mérte a legtöbb csapadékot. A szerda délutáni, prefrontális zivatarral együtt 24 óra alatt (csütörtök délutánig) több mint 33 mm eső esett, amely végre valamelyest enyhített a térséget sújtó aszályon is.

A hidegfront mögött megerősödött a szél is. Szélmérőink többfelé mértek viharos széllökéseket, Szentendrén például 76 km/h-s széllökést regisztrált a műszer még szerdán. Ezt követően csütörtökön is maradt a nagyon erős légmozgás, és már a keleti országrészben is viharos lökések kísérték az északnyugati szelet. 

A lehűlés mértéke is drasztikusnak mondható: csütörtökön a keleti országrészben 13, 16, míg a Dunántúlon 6, 10 fokkal mutattak alacsonyabb értekeket a hőmérők, mint egy nappal korábban. A markáns hidegfront péntekre már elhagyta a térséget, a levegő viszont a sok napsütés ellenére is az évszakhoz képest több fokkal hűvösebb maradt.

A folytatásban lassú melegedés kezdődik, a jelenlegi számítások szerint pedig a jövő hét közepére visszatérhetnek a nyáriasan meleg napok.

Őzlábgomba - Az eső után többfelé elkezdtek nőni a gombák

Fotó: Kovács Henrik

Hírek, érdekességek

Trópusi vihar veszély Puerto Rico közelében
Az amerikai Hurrikán Előrejelző Központ előrejelzései szerint Puerto Rico közelében egy újabb trópusi ciklon van kialakulóban.
Tornádók pusztítottak Arizonában
Szerdán, az Egyesült Államok délnyugati részén található Arizona államban ítéletidő tombolt. A térségben négy tornádó is pusztított.
16 éve nem látott szárazság van Bangladesben
Bangladesben 16 éve nem hullott olyan kevés eső a monszun időszak alatt mint idén.
Hétvégén újabb sípálya nyit hazánkban
Az újabb lehűlésnek köszönhetően a hétvégén várhatóan már Mátraszentistvánon is lehet síelni. Eplényben szombaton a szezon első síversenye is megrendezésre kerül.