Salgótarjánban mértük a legtöbb csapadékot

Szerda este érte el térségünket az a hidegfront, mely hosszú idő óta végre országszerte mérhető mennyiségű, többfelé pedig jelentős csapadékot hozott.

Szerdán este nyugat felől egy markáns hidegfront érte el a Kárpát-medencét. A front előtt keleten a labilis levegőben többfelé alakultak ki heves záporok, zivatarok, melyek néhol komoly felhőszakadással párosultak. Az ICI Interaktív Zrt. kihelyezett mérőműszerei közül a salgótarjáni mérte a legtöbb csapadékot. A szerda délutáni, prefrontális zivatarral együtt 24 óra alatt (csütörtök délutánig) több mint 33 mm eső esett, amely végre valamelyest enyhített a térséget sújtó aszályon is.

A hidegfront mögött megerősödött a szél is. Szélmérőink többfelé mértek viharos széllökéseket, Szentendrén például 76 km/h-s széllökést regisztrált a műszer még szerdán. Ezt követően csütörtökön is maradt a nagyon erős légmozgás, és már a keleti országrészben is viharos lökések kísérték az északnyugati szelet. 

A lehűlés mértéke is drasztikusnak mondható: csütörtökön a keleti országrészben 13, 16, míg a Dunántúlon 6, 10 fokkal mutattak alacsonyabb értekeket a hőmérők, mint egy nappal korábban. A markáns hidegfront péntekre már elhagyta a térséget, a levegő viszont a sok napsütés ellenére is az évszakhoz képest több fokkal hűvösebb maradt.

A folytatásban lassú melegedés kezdődik, a jelenlegi számítások szerint pedig a jövő hét közepére visszatérhetnek a nyáriasan meleg napok.

Őzlábgomba - Az eső után többfelé elkezdtek nőni a gombák

Fotó: Kovács Henrik

Hírek, érdekességek

Őszi fesztiválok téli időben
Budapesten több szabadtéri program kerül megrendezésre a hétvégén, melyekre a hideg idő ellenére érdemes ellátogatni.
Április 22: A Föld napja
Április 22 a Föld napja. Az országban rengeteg programmal várják a környezetükért tenni akaró embereket.
Hétvégén itthon is lehet szánkózni és hógolyózni
A télies időjárásnak köszönhetően a hegyekben annyi hó hullott, hogy a hétvégén nincs akadálya egy kis hógolyózásnak, szánkózásnak.
Ősszel tért vissza a nyár Sydneybe
Kánikula volt szombaton Ausztrália legnagyobb városában, pedig itt az óceán hűtő hatása miatt nyáron sincs mindig hőség. Ősz második felében a 30 fok feletti hőmérséklet errefelé ritkaságnak számít.