Orvosmeteorológia - hétvégi levertség után kedvezőbb hétfő

Hétvégén az ország nagy részén szürke, párás idő várható, amely sajnos kedvez a kórokozók terjedésének. A higiéniás előírások betartása fokozott figyelmet kíván. Hétfőn csökken a páratartalom, időnként előbukkan a nap.

Szombaton továbbra is anticiklon helyezkedik el hazánk felett, a légköri frontok messze elkerülik térségünket. Az egyhangú időjárást a köd és a belőle képződött egyre vastagabb ködfelhő határozza meg. A szürkeségben helyenként szitálás is előfordul. Bár a hőmérsékletek átlagos körül alakulnak, a nyirkosság miatt a ténylegesnél hűvösebbet érzünk. A reggeli, délelőtti órákban sokfelé számíthatunk ködre. A magas páratartalom és a fagyok hiánya sajnos kedvez a kórokozók terjedésében. A legfontosabb higiéniás szabályok betartására nagy hangsúlyt tegyünk: gyakori kézmosás, könyökhajlatba való köhögés, papírzsebkendő használat után zárt szemetesbe való elhelyezése stb.

A napsütés hiánya növekvő levertséget, melankóliát okozhat, növekszik a depresszióra való hajlam. Fontos a napi programunk jó megtervezése, hogy minél inkább függetlenítsük magunkat az időjárás egyhangúságától. A pihenés nem egyenlő a semmittevéssel! A családi, baráti beszélgetés, olvasás "csodákra képes".

A vitamindús, változatos étrend is segít immunrendszerünk karbantartásában.

Vasárnap az ország legnagyobb részén folytatódik a szürke, borongós, néhol ködös idő, de a Délnyugati megyékben már van esély néhány órás napsütésre.

Hétfőn egy átvonuló gyenge hidegfront szűnteti meg a ködfelhőt az ország legnagyobb részén. A változó felhőzet mellett időnként kisüt a nap. Délután jelentősen csökken a páratartalom, szervezetünk számára határozottan javulnak az időjárás okozta külső feltételek.

Hírek, érdekességek

Floridáig utazott a szaharai homok
A szaharai homok több mint 8 ezer kilométert tett meg Afrikától az amerikai partokig, és szokatlanul nagy koncentrációban érte el a Karib-szigetek északi részét, majd tovább haladt a Floridai-félsziget felé.
Mínusz 80 fok alá hűlt az Antarktisz
A déli félteke telén idén még nem volt olyan fagyos az idő az Antarktiszon, mint most. A hőmérséklet -80 fok alá csökkent.
Zivatarokkal búcsúzik a hét
Az elmúlt hét a zivatarokról szólt, és a mai csendesebb idő után vasárnap ismét többfelé zenghet zivataroktól az ég.
Hol a legforróbb a tenger?  – látványos felvétel a világóceánról
A szakemberek folyamatosan regisztrálják a tenger felszínének hőmérsékletét, ami elengedhetetlen például a trópusi ciklonok előrejelzéséhez. A képeken láthatók a forró pontok és az áramlatok is.