Orvosmeteorológia - gyenge melegfront hoz átmeneti enyhülést

Csütörtökön hajnalban ismét nagyon hideg lesz, de egy gyenge melegfront hatására átmeneti enyhülés kezdődik, a nappali hőmérsékletek fagypont közelébe emelkednek.

Csütörtök hajnalban a déli megyékben süllyed -15 fok alá a hőmérséklet. Napközben szórványosan - elsősorban északon - fordul elő hószállingózás, havazás, kissé megélénkül a szél. Egy gyenge melegfront hatására enyhülés kezdődik. Az arra érzékenyeknél fejfájás, fáradékonyság, koncentrációs zavarok jelentkezhetnek.

A csapadék kimosó hatása révén a porkoncentráció országszerte csökkenésnek indul. Az átlagosnál több szénhidrátot és esetleg zsiradékot fogyaszthatunk, a mértékletességre azonban tegyünk hangsúlyt. A tél második felében a zöldségek és gyümölcsök vitamintartalma jelentősen csökkent, ezért a táplálék kiegészítőket is ajánlott fogyasztani.

A péntekre várható kettősfronti hatás okozhat fejfájást, a kismamáknál méhösszehúzódást, epe- vesegörcsöt, de a szívbetegek nehézlégzést, fulladásérzést is tapasztalhatnak.

A hét végére ismét frontokkal terhelt erős lehűlés várható. A tartósan hideg idő gátolja a kórokozók terjedését, így a fertőzéses betegségek lassabban terjednek. Azonban fontos, hogy az étkezésünk tartalmazzon megfelelő mennyiségű vitamint, ásványi anyagot. A szervezetünk ebben az időben a raktározásra van felkészülve, ezért nem javasolt fogyókúrába kezdeni.

Hírek, érdekességek

Viharciklon vonult át Spanyolországon
Spanyolországban október utolsó hétvégéjén heves szélrohamok és intenzív csapadék alakult ki egy markáns ciklon hatására.
Hurrikán fenyegeti Haitit
A Karib-tenger térségében örvénylik a Tomas névre keresztelt trópusi ciklon. Az előrejelzések szerint a vihar a következő napokban hurrikánná erősödik és egyenesen Haiti felé tart.
Összekeveredtek az évszakok -  hétvégén 20 fok is lehet
Az elmúlt időszakban az évszaknak megfelelőnél több fokkal is hidegebb volt az idő hazánkban. Most fordul a kocka, a hét végére, szinte tavaszias idő köszönt be az ország déli részébe.
Főként a középső és az északkeleti megyékben nőt meg a levegőben lévő szennyezőanyagok koncentrációja. A szálló por koncentrációja jóval az egészségügyi határérték felett alakul.