Orvosmeteorológia – hétfőre és keddre

Hétfőn még folytatódik a kánikulai meleg. Kedden a gyenge hidegfrontnak köszönhetően felfrissülünk, de a frontérzékenyek kellemetlen tünetekre is számíthatnak.

Hétfő ígérkezik az elmúlt időszak utolsó frontmentes napjának. Továbbra is nyári melegre készülhetünk, délután főleg a nyugati megyékben növekszik meg a gomolyfelhőzet és záporokra, zivatarokra is számítani lehet.

A tartós hőség megviseli szervezetünket, fáradékonnyá, álmossá tesz. Nagy melegben folyadékigényünk megnövekszik, gondoskodjunk az utánpótlásról! Az UV sugárzás 11 és 15 óra közt nagyon erős, 13 óra körül extrém magas értéket is elérhet a derült tájakon. A meleget világos színű, természetes alapú ruhákban könnyebben elviseljük.

Nagy melegben az emberek többsége általában két dologra vágyik: árnyékra és hűsítőre. Ha úgy döntünk, hogy hideg italt fogyasztunk, a legegészségesebb, ha friss gyümölcsből készítjük el. Nyáron számtalan zamatos és lédús gyümölcsből válogathatunk, melyek kiváló lehetőséget kínálnak, hogy szervezetünket olyan fontos tápanyagokhoz juttassuk, mint a vitaminok, ásványi anyagok, antioxidánsok. Ha viszont az elkészített gyümölcslevet savanyúnak érezzük, hígítsuk fel vízzel, de cukrot sose tegyünk bele.

Kedden egy gyenge hidegfrontnak köszönhetően végre enyhül a kánikula. Gyakrabban megnövekszik a felhőzet, a napsütéses órák száma csökken, a szél megélénkül. Továbbra is nyáriasan öltözhetünk, de az esernyőt, esőkabátot ne hagyjuk otthon. A légszennyezettség és a pollenkoncentráció alacsony, de kissé nő.

A hidegfront hatására sokaknál ízületi fájdalmak, lábdagadás, görcsök jelentkezhetnek. Fokozódik az álmosságérzet, nő a reakcióidő. Legyünk óvatosak az utakon, mert a helyenként nedves útszakaszokon kívül koncentrációs zavarok is nehezíthetik a közlekedést.

A keddi időjárás az arra érzékenyeknél fejfájást, migrént okozhat. Ilyenkor legszívesebben bekapnánk egy fájdalomcsillapítót, lefeküdnénk egy sötét szobába és kizárnánk minden zavaró tényezőt. Sajnos erre nincs minden helyzetben lehetőségünk, de van egy mód, ami segíthet rajtunk. Ez pedig a táplálkozás. Megfigyelték, hogy ha valakinek migrénje van, akkor a szervezetben felszaporodnak az úgynevezett szabadgyökök. Ha lekötjük ezeket a káros anyagokat, akkor enyhülnek a tünetek. Erre legalkalmasabbak az antioxidánsok, melyek megtalálhatóak friss zöldségekben és gyümölcsökben, teljes őrlésű gabonákban, különböző növényi olajokban, margarinokban. Ha beiktatjuk a mindennapi táplálkozásunkba a felsorolt élelmiszereket, és mellette eszünk tengeri halakat, iszunk sok folyadékot, javulást fogunk észlelni. Végül engedjenek meg még egy tanácsot: ha a rendszeres étkezés mellett mellőzzük a dohányzást és a koffeinfogyasztást, illetve eleget alszunk, akkor a fájdalom további csökkenését tapasztalhatjuk.

Olvassa el a többi humánmeteorológiával kapcsolatos cikkünket is, kattintson ide!

Hírek, érdekességek

Tömeges kihalás fenyegeti az óceáni élővilágot
Kutatók arra figyelmeztetnek, hogy bolygónk történetének hatodik kihalási eseménye felé tart, ami az óceánokat kiemelten fenyegeti.
Sok napsütés a Balaton Sound utolsó napjaiban
Vasárnap ér véget a négy napos Balaton parti fesztivál. Az időjárás sokat javul a hétvégén, és vasárnap már nagyon szép, meleg, napos nyári időre készülhetnek a fesztiválozók.
Ezreket evakuáltak az Aila miatt
Az Indiai-óceán térségében május 24-én alakult ki az Aila névre keresztelt trópusi vihar, amely hétfő reggelre a Saffir-Simpson skála szerinti I-es kategóriájú ciklonná erősödött. Az Aila az indiai-bangladesi határ közelében érte el a szárazföldet.
Obama csökkentené az autók károsanyag-kibocsátását
Barack Obama eddig nem látott lelkesedéssel és elhívatottsággal látott neki tennivalóihoz a klímaváltozás terén. A napokban újabb szigorú lépéseket jelentettek be a gépjárművek károsanyag-kibocsátásának mérséklésével kapcsolatban.