Nyolc évtizede nem dőlt meg globális melegrekord

Miközben a Föld átlaghőmérséklete több tized fokkal magasabb lett a XX. század során, a globális melegrekord, valamint a földrészeken mért legmagasabb hőmérséklet évtizedek óta változatlan.

Számos klímakutató véleménye szerint a globális felmelegedés az időjárási szélsőségek növekedéséhez vezet. Ezt néhány - a trópusi és mérsékelt övi ciklonok gyakoriságát és erősségét vizsgáló - tanulmány is megerősíti. Ezzel szemben érdekes módon a hőmérsékleti rekordok sem globálisan, sem földrészenként nem dőltek meg az utóbbi évtizedekben.

Már több mint 80 éve annak, hogy 1922. szeptember 13-án a líbiai Al'Aziziyahban 57,7 fokot mértek. Bár a mérőhálózatok azóta sűrűsödtek, a melegrekord nem került veszélybe.

Észak-Amerikában a kaliforniai Halál-völgyében a 56.7 fokos rekord 1913. júliusában született.

Európában pedig már a legöregebbek számára is történelem a kontinentális melegrekord. A spanyolországi Sevillában 1881. augusztus 4-én a hőmérséklet pont elérte az 50 fokot. Ázsia rekordere az izraeli Tirat Tsvi 53.9 fokkal, amelyet 1942 júniusában mértek.

Hírek, érdekességek

Elromlik az idő a hétvégére
A hét utolsó napjaiban egymást érik a frontok, változékonyra és egyúttal hűvösebbre fordul az időjárás. Hétvégén lesz, ahol csupán 20 fokot mutatnak majd a hőmérők.
A hét utolsó munkanapját sem ússzuk meg szárazon
A tegnapi zivatarok után ma újabb hullámokban érkeznek a villámmal, nagy szelekkel és intenzív csapadékkal járó képződmények. A hajnali-reggeli zivatarok főként a Dunántúlon okoztak heves csapadékot és ma napközben is sokfelé kell számítani erre.
A héten újra jön a kánikula
A hullámvasút-időjárás folytatásaként hétfőtől ismét erőteljesnek mondható melegedés kezdődik. Azonban nemcsak enyhe, de egyúttal továbbra is nedves légtömegek lesznek jelen a Kárpát-medencében, így gyakoriak lesznek a záporok, zivatarok.
Most Ózdot "kapta el" a zivatar
Holnaptól nagyjából két napig országszerte szárazabbra fordul az idő, ma még azonban elszórtan előfordult zivatar.