Melegrekordokkal érkezett a karácsony

Ma mind hajnalban, mind napközben rekordokat döntött a hőmérséklet. Az új maximum szokatlan módon, több mint 4 fokkal haladta meg a korábbit.

Ma, azaz december 25-én mindössze két nappal azután, hogy egy több, mint fél évszázados melegrekord megdőlt, ismét rekord magasságokba szökött a hőmérő higanyszála. Az ICI Interaktív Meteorológia pécsi mérőállomásán 20,4 fokot mutattak a műszerek a kora délutáni órákban. A mai napra vonatkozó eddigi rekordot, 16,2 fokot Szekszárdon mérték 1983-ban. Ez a több mint 4 fokos túlszárnyalás rendkívül szokatlan.

Mindemellett, a budapesti melegrekord is közel volt ahhoz, hogy megdőljön. Az OMSz lőrinci mérőállomásán kora délután beállt a korábbi, 1983-as rekord, 13,5 fokot mértek.

Azonban nemcsak a csúcshőmérsékletek, hanem a legmagasabb hajnali minimum érték is több fokkal megdőlt. A legmagasabb minimumot korábban Pécsett mérték 1995-ben. Ma hajnalban pedig többfelé mértek 10 fok fölötti hőmérsékleteket, a Dunántúlon 13-14 fokokat is.

Holnaptól azonban már erőteljesen visszaesik a csúcshőmérséklet, közel 10 fokkal mérhetünk majd hidegebbet a ma este és éjszaka átvonuló hidegfront hatására.

Hírek, érdekességek

Egy tanulmány szerint kisebb lett volna az áradások miatti katasztrófa tavaly Pakisztánban, ha lett volna együttműködés az ország és az Európai Középtávú Előrejelző Központ között.
Szmogfelhő növekszik Madrid fölött
A spanyol fővárosban visszatérő jelenségnek számít a füstköd kialakulása, a legalább egy hete tartó száraz időben azonban fokozottan jelentkezik a probléma. Szinte óráról órára növekszik a szmogfelhő.
Mínusz 40 fok alatt Észak-Európa
Rendkívül hideg, sarkvidéki eredetű légtömeg árasztotta el a kontinens északi-északkeleti vidékeit. Hétfő hajnalban helyenként -40 fok alá hűlt a levegő.
Újabb trópusi viharok alakultak ki
A Csendes-óceán és az Atlanti-óceán is újabb trópusi viharral büszkélkedhet.