Mégsem Líbia a világ forró pontja

A legfrissebb kutatási eredmények tekintetében a Meteorológiai Világszervezet hibásnak értékelte a 90 évvel ezelőtt, Líbiában mért 58 fokos hőmérsékletet.

A 2010-11-ben zajló kutatás során tüzetes szakértői vizsgálatnak vetették alá az 1922-ben, El Aziziában mért 58 Celsius-fokos hőmérsékleti értéket, aminél a mérések története óta sosem mértek magasabbat. A vizsgálatok során arra a következtetésre jutottak, hogy egyáltalán nem megfelelő körülmények között történt a mérés: a műszerek állapota megkérdőjelezhető volt, a mérés nagymértékben eltért mind a környező adatoktól, mind az állomáson az elkövetkező időszakban regisztrált hőmérsékleti értékektől. Ez lehetett annak az eredménye, hogy az észlelő állomást egy fekete, aszfaltszerű alapra helyezték, de egyáltalán nem zártható ki az emberi hiba sem, azaz, hogy az észlelő hibásan olvasta le a hőmérőt.

El Aziziában akkoriban a Six-Bellini-féle hőmérőt alkalmazták, amelyről kétféleképpen, a mutatóhegy alsó és felső végéről is lehet olvasni a hőmérsékletet. A helyes értéket a mutató alsó széle mutatja, a felső állás ettől 7 fokkal mutat többet - amennyivel 1922-ben is elnézhették a mérést.

A Six-Bellini termométer. A kék mutatót a higanyszál felfelé tolja, ahogy melegszik a levegő, és a higanyszállal ellentétben a mutató nem esik vissza, ha kissé lehűl a levegő. Az ábrán az adott időszakban a
legmagasabb hőmérséklet kb. 28,3 fok volt (a mutató alsó vége), ahonnan 26,5 fokra esett vissza.

forrás: en.wikipedia.org

Mindezek függvényében az USA-ban található Death Valley vált ismét a Föld legforróbb vidékévé, ahol a líbiai mérést 9 évvel megelőzően 56,7 fokot regisztráltak 2 méteres magasságban.

forrás: origo, OMSZ

Hírek, érdekességek

Reggel elázott a Bakony, most egyre többfelé csap le zivatar
Az éjjel érkezett zivatarból ismét tetemes mennyiségű csapadék hullott a Bakony térségében. A délutáni óráktól kezdődően nyugat és délnyugat felől újabb vihargócok érkeznek.
Kuvait most a világ forró pontja
Napok óta Kuvaitban mérik a legmagasabb hőmérsékletek a világban. Kuvaitvárosban hétfőn közel 52 fokot mutatott a hőmérő.
Tartós kánikula köszönt be a héten
Kedden várható a hét a „leghidegebb”napja, de ekkor is 25, 30 fok ígérkezik. A folytatásban erősödik a nappali felmelegedés, péntektől már országszerte 30 fok fölött tetőzik a hőmérséklet
Elromlik az idő a hétvégére
A hét utolsó napjaiban egymást érik a frontok, változékonyra és egyúttal hűvösebbre fordul az időjárás. Hétvégén lesz, ahol csupán 20 fokot mutatnak majd a hőmérők.