A légszennyezettség lenne Hongkong jövője?

Már-már katasztrofális az egyik legdinamikusabban fejlődő ázsiai város, Hongkong levegőjének állapota. A lakosok gyakran szenvednek a szmogtól, gyakoriak a légúti betegségek.

Az egyik legdinamikusabban fejlődő kínai város, Hongkong lakóinak súlyos problémával kell szembenézniük. A légszennyezettség ugyanis szinte napi rendszerességgel haladja meg az egészségre káros szintet, és rendkívül gyakran alakul ki füstköd (szmog) is a térségben.

A szennyezőanyagok döntő része a közeli széntüzelésű erőművekből származik, de az utóbbi években a drasztikusan megnövekedett közlekedés is jelentős hányaddal járult hozzá a levegőminőség látványos romlásához.

A város nevének jelentése egyébként „illatos kikötő”, utalva arra, hogy a múltban ez a vidék jó levegőjéről (is) híres volt. Az idősebb helyi lakosok elmondása szerint 30-40 évvel ezelőtt nem volt ritka, hogy a kristálytiszta tengeri levegőben meg lehetett látni a mintegy 50-100 kilométerre a várostól húzódó hegyvidék csúcsait is. Manapság viszont a gyakori füstköd erre esélyt sem enged.


Szmogos időjárási helyzet Hongkongban (forrás: AP)

A helyzet súlyosságát jellemzi, hogy a városban az átlagos légszennyezettség nagyjából 3-szor akkora, mint Londonban vagy New Yorkban, és Hongkong szennyezettebb, mint az utóbbi években nem éppen a tiszta levegőjükről elhíresült Peking és Sanghaj. Emiatt számos nemzetközi vállalat tervezi irodáinak áthelyezését, és a közvélemény-kutatások szerint minden negyedik lakos (közel kétmillió ember) fontolgatja, hogy más városba költözik.

Hongkong versenyképességét a gazdasági életben hosszútávon rendkívül károsan befolyásolhatja ez a probléma. Emellett sokan szenvednek légúti megbetegedésekben, asztmában, allergiában, de a levegőből belélegzett nehézfémek károsítják a keringési rendszert, illetve hosszú távon rák kialakulásához is vezethetnek.

A helyi lakosok szeretnék elérni, hogy törvényi szigor kötelezze a kibocsátás csökkentésére a közeli erőműveket, valamint vessenek ki súlyos adót a környezetszennyező módon üzemelő járművekre, de mindeddig a civil kezdeményezések csak kis részsikereket könyvelhettek el.

Hírek, érdekességek

Megérkezett a front, amely véget vet a nyárnak
A péntek délután hazánkat elérő hidegfront véget vet a nyárnak, szeptember első hétvégéjén megérkezik az ősz. A borongós nyugati országrészben helyenként csak 15 fokig melegedett a levegő, a napos délkeleti megyékben még 30 fok feletti értékeket mértek.
Trópusi ciklonok a Csendes-óceánon: Marty és Choi-Wan
Jelenleg két trópusi ciklon örvénylik a csendes-óceáni térségben: Mexikó partjainál a Marty trópusi vihar, míg Japán közelében a Choi-Wan ötös erősségű tájfun.
Mikor lesz már strandidő?!
Tavaink hőmérséklete még hagy némi kívánnivalót, és a szép napsütést gyakran zavarják meg felhők. Olykor még egy kiadós zápor is tető alá kergeti az embert.
Hatalmas vihar Ulurunál
Az Ausztrália szimbólumává vált homokkő sziklatömb, az Ayers Rock vagy ahogy az őslakók elnevezték Uluru, viharos éjszakán van túl. Szerda éjszaka heves zivatarok érték el a térséget, viharos szél kíséretében. A széllökések többfelé meghaladták a 100 kilométer/órát is.