Kezdődik a trópusi ciklon szezon Ausztráliában

Hivatalosan november elsejével vette kezdetét a trópusi ciklon szezon Földünk déli féltekén. Vajon Ausztráliát hány pusztító vihar fenyegeti a 2009-2010-es szezonban?!

Először is vegyük sorra mire van szükség a trópusi ciklonok kialakulásához. Létrejöttjükhöz elengedhetetlenül szükséges, hogy keletkezési helyükön a tengervíz hőmérséklete elérje a 26 fokot és, hogy elegendő nedvesség legyen a levegőben. Idén ezek mellett, egy másik tényező is szerepet játszik a trópusi rendszerek kifejlődésében, ez pedig az El Nino.

Az El Nino a Csendes-óceán keleti medencéjében 2-7 évente figyelhető meg. Kialakulására akkor lehet számítani, amikor a térségben a tengerfelszín hőmérséklete a szokásosnál több fokkal magasabbra emelkedik. Ez a jelenség nem csak a Csendes-óceán keleti medencéjének időjárását változtatja meg, hanem az egész világ időjárására jelentős hatással van.

El Nino idején csökken trópusi ciklonok kialakulásának esélye Ausztrália partjainál. Ennek az az oka, hogy ilyenkor erős függőleges irányú szélnyírások, azaz a szél sebességében és irányában kis távolságok alatt bekövetkező változások, alakulnak ki, amelyek gátolják a ciklonok kialakulását.

Így az idei szezonban az ausztrál meteorológosuk átlagos trópusi ciklonszezonra számítanak, pusztító viharok nélkül.

Hírek, érdekességek

Rosszabb szén-dioxid elnyelő lett az óceán
Kiderült, hogy az óceán lassabban nyeli el a szén-dioxidot, mint eddig. A jelenség felgyorsíthatja a klímaváltozást.
Gyengül a Bill hurrikán
A szezon első hurrikánja, a Bill trópusi viharrá gyengült. Útját tovább folytatja Nyugat-Európa felé.
A georgiai Műszaki Intézet Kutatói szerint a Mexikói-öbölnél partot érő és a szárazföld belseje felé haladó hurrikánokból lecsapó tornádók egyre gyakoribbá válnak. Az intézet kutatói ezeknek a tornádóknak az előrejelzését tűzték ki célul. Az eredményeket a Geophysical Research Letters 2009. szeptember 3-i számában publikálták.
Ausztrál tél strandidővel
Habár Ausztráliában jelenleg tél van, a kontinens lakói azt gondolhatnák, hogy az északi féltekén élnek, hiszen többfelé 30 fok fölötti hőmérsékletek uralkodnak.