Hat fokkal melegebb világban élhetnek unokáink

Egy ENSZ kutatás szerint a Föld jelenlegi átlaghőmérséklete közel 6 Celsius fokkal növekedhet a század végére, még ha minden ország csökkenti is az üvegházgáz kibocsátását.

A tudósok 192 ország jövőbeli gázkibocsátási tervezeteit vizsgálták meg, és ezek alapján becsülték meg a globális felmelegedés mértékét. Az előrejelzések 2050-ig 80 százalékos szennyezőanyag csökkentést vettek figyelembe az Egyesült Államok és Európa részéről, aminek a megvalósulása azonban korántsem vehető biztosnak.

Az amerikai adatokat arra a törvényjavaslatra alapozták, amely a Képviselők Házán túljutott ugyan, a Szenátusban azonban ellenállásba ütközött, és egyelőre a javaslattal kapcsolatos vitát is elnapolták az egészségügyi reformtörekvések miatt.

A földi átlaghőmérséklet már jelenleg is 0,8 Celsius fokkal magasabb, mint a 19. század végén, azaz az iparosodás kezdete előtt volt.

A kutatásban részt vevő tudósok a csütörtökön tartott ENSZ sajtótájékoztató keretében elmondták, hogy az előrejelzett további hőmérséklet-emelkedéshez legnagyobb részben a fejlődő országok járulnak hozzá, ők ugyanis nem kívánják csökkenteni kibocsátásukat. Állításuk szerint, a század végéig becsült hőmérséklet-emelkedés közel 10 százaléka, azaz 1 Celsius fok egyedül Kína számlájára lesz írható.

Robert Corell amerikai klímakutató szerint, még ha a fejlett országok meg is valósítják a 80 százalékos emisszió csökkentési terveket, és a fejlődő államok is megfelezik kibocsátásukat 2050-re, akkor is átlagosan körülbelül 1,7 Celsius fokkal lesz melegebb a 21. század végére.

A decemberi koppenhágai csúcstalálkozón a résztvevők többek között az emisszió csökkentések mértékét fogják megvitatni. A tárgyalások végkimenetelét tekintve a szakember pesszimistábbnak tűnik: Corell olyan eredményeket vár, amelyek mellett a század végére 2,7 fokkal fog emelkedni a globális átlaghőmérséklet.

Hírek, érdekességek

Egy órával kevesebbet alhatunk
Vasárnapra virradó hajnalban kezdetét veszi a nyári időszámítás. Hajnali 2 órakor 1 órával előbbre kell állítani az órákat. A következő napokban átmenetileg felborulhat a bioritmusunk, alvászavarok is jelentkezhetnek. Olvassa el, hogyan védheti ki az óraátállítás kellemetlen hatásait!
Érkezik az újabb hőhullám?!
Az elmúlt napok borongós, esős időjárása után péntektől változás következik be, ugyanis a hőmérséklet csúcsértékei napról napra növekedni fognak. Ez lesz idén nyáron a negyedik hőhullám!
Itt az első hőhullám
Igazi kánikula köszönt be a hétvégére, a strandidő azonban veszélyeket is rejt. Fontos tudnivalókért és hasznos tanácsokért olvasson tovább!
Napfogyatkozást csodálhatunk meg!
Március 20-án nem csak napéjegyenlőség lesz, hanem részleges napfogyatkozást is megfigyelhetünk hazánk területéről!