Hagyományos hó és hideg a moszkvai szilveszteren

Az utóbbi szélsőségesen enyhe évekkel ellentétben idén az orosz fővárosban visszatért az igazi tél. Szilveszterkor esett a hó, az újév pedig rendkívül hideg napokat hoz.

December 31-én Moszkvában egész nap havazott, a hőmérséklet mínusz hét-nyolc fok körül alakult. A hóréteg vastagsága 30 centiméter. Az előrejelzések szerint az újév további havazásokat és erőteljes lehűlést ígér.

Az előző években rendkívül enyhe volt az orosz tél, olyan is előfordult, hogy Moszkvában a január nagy részében nem volt hó. Idén is úgy tűnt, folytatódik ez a tendencia, hiszen december elején még fagymentes éjszakák is előfordultak, napközben pedig kilenc fokot mértek.

A hónap közepén azonban Szibéria felől betört a tél, volt olyan hajnal, amikor Moszkva külterületén csaknem -30 fokra csökkent a hőmérséklet. Rövid enyhülést követően az év utolsó napjaira ismét keményített a tél, 2010 első napjai pedig zord időjárást hoznak.

Hírek, érdekességek

Ezen a héten is ciklon sújt le ránk
Ez a hét sem telik el nagy mennyiségű, vegyes halmazállapotú csapadékot hozó mediterrán ciklon és vele járó, több napig tartó kettősfronti hatás nélkül – élettanilag ismét rendkívül megterhelő napok jönnek.
Újra itt a kánikula
A héten a Kárpát-medence területére megérkezik az idei második hőhullám, melynek köszönhetően a hétvégén már 32, 35 között várhatóak a maximum hőmérsékletek.
10 fokos lehűlést hoz a pénteki hidegfront
A rekord meleget hozó, kora nyárias csütörtöki nap után péntek délután egy markáns hidegfront hoz 10 fokos lehűlést szombatra. Az azt követő napokban pedig tartósan a sokéves átlag alatt marad a hőmérséklet. A hirtelen változás sokaknál okozhat intenzív panaszokat, cikkünkből kiderül, hogyan vészelheti át a megterhelő időszakot.
Hosszú lesz a tél a medvék szerint
A néphagyomány szerint február 2-án a medve kijön a barlangjából, és "megjósolja", hogy mikor érkezik a tavasz. Ma úgy döntött, hogy még visszamegy szunyókálni, mert hosszú lesz a tél!