Gyorsabban olvadnak a svájci gleccserek

Felgyorsult a svájci gleccserek olvadása – áll egy frissen publikált tanulmányban.

Svájc gleccserei az utóbbi évtizedben elvesztették tömegük több mint 10 %-át és gyorsabban olvadnak, mint korábban bármikor, köszönhetően az egyre melegedő időjárásnak és a kevesebb csapadéknak - állítják legfrissebb tanulmányukban a zürichi egyetem kutatói.

Az elmúlt évtized volt a legrosszabb évtized az utóbbi 150 évben. A trend egyértelműen az, hogy a gleccserek olvadása felgyorsul. A nyolcvanas évek végétől egyre több vizet vesztenek egyre gyorsabban - állítja Daniel Farinotti a kutatócsoport tagja.

Egyelőre még túl korai megmondani, hogy az idei év milyen hatással lesz a gleccserek fejlődésére, melyek kulcsfontosságú nyersanyagforrások az alpesi ország vízierőműveinek számára. Ugyanakkor természetesen fontos turisztikai célpontok is, állítja a kutató, hisz például a Jungfraujoch gleccsert naponta 6000 látogató keresi fel.

Farinotti szerint az idei évben a nyár lesz kulcsfontosságú. Az elmúlt télen ugyan rengeteg hó hullott Svájcban, de a tavasz az átlagosnál sokkal melegebb volt, így kétséges, hogy az idei év a gleccserek számára kedvező lesz.

A svájci gleccserek 1999 óta több mint 9 köbkilométer vizet vesztettek összesen. A kutatók előrejelzései szerint a svájci Alpokban 2050-re telente 1,8, nyaranta pedig 2,7 fokkal lesz magasabb az átlagos hőmérséklet, mint most.

Olvasd el a többi klímaváltozással kapcsolatos hírt, kattints ide!

Hírek, érdekességek

Egyre frissebb idő
A hétfői forróságot követően észak felől több hullámban hűvösebb levegő érkezik a Kárpát-medencébe. A délutáni hőmérsékletek a hét második részében, a hétvége felé 25 fok környékén alakulnak.
Pénteki zivatarok
Sorra pattannak ki a déli országrészben a zivatarok. Az esti órákban már a főváros környékére is megérkeztek a zivatarok, heves viharok tomboltak.
Közel egyhavi eső hullott Bácsalmáson
A csütörtöki felhőszakadásokból helyenként közel egyhavi csapadék hullott le. Záporokra, zivatarokra ma is lehet számítani.
Visszatért a gólyapár Tokajba
Tokajban a hosszú hónapokig üresen árválkodó gólyafészkekbe március 31-én, azaz vasárnap visszatértek a hűséges lakói, és reméljük, még sokáig itt is maradnak.