A G8-ak is drasztikus kibocsátás csökkentést szorgalmaznak

A G8 országok július második hetében, Olaszországban ülnek össze, hogy felszólítsák az iparosodott országokat, hogy 2050-ig 80 százalékkal csökkentsék üvegházhatású gázkibocsátásukat.

A G8 a világ hét gazdaságilag legfejlettebb országainak és Oroszországnak az együttműködési fóruma. A tagországok Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok és Oroszország.

A 2009. július 8 és 10 között Olaszországban, L'Aquila városában megrendezésre kerülő csúcstalálkozón jelentik be a kibocsátás csökkentésre vonatkozó végleges tervezetet.

A tavaly Japánban megrendezett G8 csúcstalálkozón a résztvevők még arról beszéltek, hogy az 1990-es bázisévhez képest 2050-re a károsanyag-kibocsátásukat felére csökkentik. Japán azonban elkötelezte magát, hogy a jelenlegi szinthez képest 60-80 százalékkal csökkenti kibocsátását 2050-re.

Az amerikai törvényhozás június végén fogadta el a károsanyag-kibocsátást korlátozó törvényt, melynek értelmében az Egyesül Államok az üvegházhatású gázok kibocsátását 2020-ig 17 százalékkal csökkenti a 2005-ös évhez képest. 2050-re pedig károsanyag-kibocsátásuk 83 százalékos csökkentését tervezik.

A Decemberben, Koppenhágában kezdődő klímacsúcs miatt az országokra nagy nyomás nehezedik, mert meg kell egyezniük, hogy a 2012-ben lejáró Kiotói Jegyzőkönyv után milyen vállalásokat tesznek, hogy megfékezzék a klímaváltozást.

Hírek, érdekességek

Nyugat-Európában napsütés, északon havazás lesz a hosszú hétvégén
Változatosan alakul a kontinens időjárása a hétvégén. Lesz ahol a napsütésé lesz már a főszerep, de lesz ahol még mindig havazni fog.
Várat magára az idei első komolyabb havazás
A hét végétől napról-napra hidegebb lesz hazánkban. A havazás azonban csak lassan érkezik meg, várhatóan az elöttünk álló hét második felében.
Felhívás a klímatudatos építkezésre
Világszerte az épületek felelősek a CO2 kibocsátás egyharmadáért, az energia felhasználás 30-40%-áért, a fafelhasználás egynegyedéért, az ivóvíz felhasználás 17%-áért. Vajon képesek vagyunk-e egy olyan fenntarthatóbb, környezettudatos építésre átállni, amely élhetőbb, egészségesebb, klímabarát és emellett nem is drágább, nem kevésbé komfortos? Mit tehetünk az energiaínség, a növekvő energiaszámlák és a fenyegető éghajlatváltozás ellen? A Magyar Környezettudatos Építés Egyesületének felhívása a klímabarát és környezettudatos építésről.
Sokfelé szokatlan hideg, az Arktiszon enyhe tél
Miközben az északi félteke nagy részén az elmúlt hetekben szokatlan hideg uralkodott, az arktikus területeken az ilyenkor megszokottnál jóval magasabb hőmérsékletek voltak jellemzőek.