Egymás után két nap is megdőlt a hidegrekord Budapesten

Október 8-án rekord meleget mértek a fővárosban, 14-én pedig már a hidegrekord lett a múlté. A rekordoknak ezzel még nincs vége, 15-én is csúcsot döntött a hőmérséklet.

A Kárpát-medencétől északkeletre elhelyezkedő ciklon hátoldalán már napok óta sarkvidéki eredetű, hideg levegő áramlik hazánk térségébe.

Hatására télies idő alakult ki, többfelé fordul elő havas eső, néhol havazás. A hétfő óta lehullott csapadék mennyisége többfelé meghaladja az 50 millimétert.

Október 8-án még arról adtunk hírt, hogy megdőlt a budapesti melegrekord. Akkor 27,7 fokot mértek, amivel a korábbi 1942-ben mért 27,2 fokos rekord lett a múlté.

Október 14-én is rekord dőlt és várhatóan a mai nap folyamán is megdől az erre a napra vonatkozó hidegrekord. Az október 14-ére vonatkozó maximum hőmérséklet minimuma 7 fok volt, amit még 1974-ben mértek. Ez a rekord a tegnapi napig élt, ugyanis szerdán a fővárosban nem melegedett 5,6 fok fölé a levegő.

Október 15-én a maximum hőmérséklet minimuma 5,7 fok volt, ez a rekord is 1974-ben született, de ma ez az érték is megdőlt. A délutáni órákban Budapesten nem mértek 3-4 foknál melegebbet.

Hírek, érdekességek

Télies napok következnek
A hét elején pár napig egy újabb mediterrán ciklon "vendégeskedik" a Kárpát-medencében, és okoz nagy területen havazást. A hőmérsékletek is a telet idézik a legtöbb helyen.
Záporok, zivatarok tarkították az időt
Hétfőn ismét jóval átlag fölé emelkedett a hőmérséklet, és a beinduló konvekció kedvezett a záporok, zivatarok kialakulásának is. A tavaszi időt már csak csütörtökig élvezhetjük.
Rekord vastag a hóréteg a mátraszentistváni sípályán
Mátraszentistvánon 2004-ben nyílt meg a sípálya, és a kezdetek óta ott még sosem volt ilyen vastag a hótakaró.
Miért van még mindig tél?
Klímakutatók állítják, hogy megtalálták a választ a fenti kérdésre. Szerintük a kulcs a sarki jégtakaró kiterjedésében rejlik.