A csillagászok 32 új exobolygót fedeztek fel

Európai csillagászok Chilében kutatnak új exobolygók után. Ma már közel 400 Naprendszeren kívüli bolygót ismerünk.

A portói asztronómiai konferencián (Towards other Earths: perspectives and limitations in the ELT era) jelentették be az új felfedezéseket, amelyeket a chilei La Sillában működő Európai Déli Csillagvizsgáló (ESO) távcsövére szerelt HARPS-spektrográf segítségével találtak.

A spektrográf a csillagok színképvonalában a körülöttük keringő bolygók gravitációs hatása miatt bekövetkező eltolódásokat mutatja ki. A tudósok az eltolódások helyén égitesteket feltételezhetnek, és az eltolódás mértékéből kiszámíthatják a bolygók méretét és tömegét.

A HARPS-spektrográffal eddig 75 bolygót fedeztek fel, amelyek 30 naprendszerben oszlanak el. A műszer rendkívüli pontosságának köszönhetően különösen jó a kisebb tömegű, a Földnél mindössze néhányszor nagyobb ún. szuper-Földek, illetve a Neptunuszhoz hasonló exobolygók azonosításában. A csillagászok elsősorban a Föld-típusú bolygókat kutatják, mert a tudomány jelenlegi állása szerint ezeken alakulhattak ki olyan körülmények, amelyek az élet kialakulásához vezethettek.

A kutatócsoport megígérte, hogy az év végéig további felfedezésekről számolnak majd be.

Hírek, érdekességek

Lavinát robbantottak Kanadában
Látványos képsorokat rögzítettek a Kanada nyugati hegyeiben mesterségesen előidézett hógörgetegekről.
Mediterrán ciklon öntözheti hétvégén a Kárpát-medencét
Európa déli felén rövidesen egy markáns ciklon jelenik meg, ami hétvégén ismét többfelé okozhat csapadékot hazánkban.
Végre strandidő lesz a hétvégén
Az elkövetkező napokban tovább melegszik az idő, csütörtökön már többfelé eléri a 30 fokot a csúcshőmérséklet. A folytatásban fokozódik a hőség, és végre igazi strandidő lesz a hétvégén.
Elmosta az eső Koppenhágát
A hétvégén mintegy háromhavi csapadék hullott Koppenhágára. A víz pincéket öntött el, és a környéken megrendezett rock fesztivált is elmosta.